100 OSB’de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz

02.09.2022
100 OSB’de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz


Bakan Varank, endüstri bölgelerinde okul öncesi eğitim kurumları açacaklarını söylemiş oldu.

Mustafa Varank: 100 OSB'de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İkitelli Organize Endüstri Bölgesi’nde (OSB) Organize Endüstri Bölgelerinde Okul Öncesi Eğitim Kurumu Açılmasına İlişkin İş birliği Protokolü İmza Töreni’ne katıldı.

Törende, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer de yer aldı.

Törenin açılışında konuşan Varank, bu senenin başlangıcında Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı içinde iş birliği protokolü imzalanarak yeni bir projenin startının verildiğini anımsattı.

Nitelikli iş gücü vurgusu

Mesleki eğitim merkezlerini organize endüstri bölgeleriyle eşleştirdikleri o proje kapsamındaki çalışmaların başarı göstermiş bir halde devam ettiğini özetleyen Varank, öğrencilerin eşleştirildikleri OSB’lerde yer edinen fabrikalarda işbaşı eğitimi alarak mesleklerini bizzat sahada öğrendiğini söylemiş oldu.

Mesleki eğitim merkezlerindeki eğitim programları ve materyallerin sanayinin gereksinimleri doğrultusunda geliştirilip, güncellendiğine dikkati çeken Varank, böylece gereksinim duyulan nitelikli iş gücünün oldukca daha süratli ve kaliteli şekilde yetişmiş bulunduğunu dile getirdi.

Mustafa Varank: 100 OSB’de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz VİDEO

100 organize endüstri bölgesinde anaokulu hedefi

Varank, protokol kapsamında atılacak imzalarla beraber organize endüstri bölgelerinde okul öncesi eğitim kurumlarının açılmasını sağlayacaklarını belirterek, şu şekilde dedi:

“Proje kapsamında bir yıl içinde 100 organize endüstri bölgesinde anaokullarının açılmasını hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde doğal ki bu sayı daha da artacak. Okulların arazi, inşaat ve tefrişat giderleri Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda OSB’ler tarafınca sağlanacak.”

Mustafa Varank: 100 OSB de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz #1

“Bakanım bizlere eleman gönderin, derhal işe alalım diyorlar”

Varank, ara eleman eksikliğinin sanayicinin problemi olduğuna dikkati çekerek, “Ben daha yeni İkitelli Organize Endüstri Bölgesi’ndeydim. Hepsinin ortak bir sıkıntısı şu anda eleman bulamamakla ilgiliydi. ‘Bakanım bizlere eleman gönderin, biz derhal işe alalım’ diyorlar.

Bu manada bu işin ne kadar önemli olduğu da hakkaten ortaya çıkmış oluyor. ‘Mesleki eğitim merkezlerinin de katkısıyla aradığım elemanı bulamıyorum’ sözü artık tarih olacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Eş güdüm büyük ehemmiyet arz ediyor”

Türkiye’yi daha aydınlık yarınlara kavuşturmanın yolunun katma kıymetli üretimden geçtiğini, bunun da formülünün yatırım, istihdam, üretim, ihracat olduğuna işaret eden Varank, “Bilhassa istihdamın geliştirilmesinde endüstri ve eğitim sektörleri arasındaki eş güdüm büyük ehemmiyet arz ediyor. Bunun bilincinde olarak ikimiz de iki bakanlığımızın iş birliğiyle bu alandaki çalışmalarımızı aralıksız bir halde sürdürmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

Mustafa Varank: 100 OSB de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz #2

“İkitelli Organize Endüstri Bölgesi’nde şu anda bir anaokulu inşaatı devam ediyor”

Okul öncesi eğitim kurumlarda hizmet sunacak personelin Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca görevlendirileceğini ifade eden Varank, bakanlığın OSB’lere oldukca büyük bir imkanı bu sayede sunmuş bulunduğunu altını çizdi.

Varank, İkitelli Organize Endüstri Bölgesi’nde şu anda bir anaokulu inşaatının devam ettiğini belirterek, “Biter bitmez inşallah oranın öğretmenlerini Ulusal Eğitim Bakanlığımız atamış olacak. Büyük bir imkanı buradaki çalışan emekçi kardeşlerimize sunmuş olacağız.” diye konuştu.

OSB’lerde çalışan, ebeveynlerin çocuklarını okul öncesi eğitime, anaokullarına gönderebileceğini belirten Varank, “Böylece bir taraftan çocuklar nitelikli okul öncesi eğitime erişecek, öteki taraftan ebeveynlerin bilhassa de hanımefendilerin istihdam edilebilirliği kolaylaşmış olacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Mustafa Varank: 100 OSB de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz #3

2,3 milyon vatandaşımıza istihdam imkanı sağladık

Varank, 2002 senesinde Türkiye’deki her 100 çocuktan yalnız 11’inin anaokuluna gidebildiğini anımsatarak, bugün bu sayının 93’e çıktığını, bunun Türkiye’de eğitim anlamında hakkaten devrim durumunda bir gelişme bulunduğunu açıkladı.

2002 senesinde Türkiye’de 192 organize endüstri bölgesi bulunduğunu, bugün bu sayının 341’e ulaştığını dile getiren Varank, “81 ilimizin tamamına organize endüstri bölgelerini götürmüş olduk. Üretime geçen OSB’lerde 56 binden fazla parselde ortalama 2,3 milyon vatandaşımıza istihdam imkanı elde etmiş olduk. Şimdi başlatacağımız bu projeyle de hem okul öncesi eğitimin daha da yaygınlaşmasını hem de istihdamın gelişimini elde etmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Varank: 100 OSB de anaokullarının açılmasını hedefliyoruz #4

“İnsan deposu stratejilerimizi dinamik yaklaşımlarla tasarlamaya itina gösteriyoruz”

Varank, 2023 Endüstri ve Teknoloji Stratejisi’ni Ulusal Teknoloji Hamlesi vizyonuyla hazırladıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulunmuş oldu:

“Dijital dönüşüm ve beşeri ana para bu stratejinin en mühim ayaklarını oluşturuyor. Bilhassa sanayide yaşanmış olan dijital dönüşüm iş gücü piyasası üstünde köklü değişimlere sebep oluyor. Bu sebeple teknolojik dönüşümün giderek hızlandığı bu ortamda insan deposu stratejilerimizi de dinamik yaklaşımlarla tasarlamaya itina gösteriyoruz.”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de konuşma yapmış olduğu programın sonunda, her iki bakan, organize endüstri bölgelerinde okul öncesi eğitim kurumu açılmasına ilişkin iş birliği protokolünü imzaladı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler