13 inç M1 MacBook Pro rafa kalkıyor: İşte yerine gelecek o model!

18.01.2022
13 inç M1 MacBook Pro rafa kalkıyor: İşte yerine gelecek o model!


Apple, 10 Kasım 2020’de yeni M1 işlemcisini kullanan MacBook Air ile birlikte 13 inç MacBook Pro‘yu da satışa sundu. Arkasından geçtiğimiz yıl, M1 Pro ve M1 Max işlemcilerini kullanan, çentikli ekran tasarımına haiz 14 ve 16 inç boyutunda 2 tane MacBook Pro modelini daha piyasaya sürdü.

Bununla birlikte 13 inçlik Air ve Pro modelleri de firmanın giriş ve orta segment cihazları olarak anılmaya başladı. Fakat Apple, bu yıl yapacağı değişimler ile birlikte bu seriyi baştan aşağı yenilemek istiyor. İşte detaylar…

Apple, iPhone 14 için beklenen o özelliği veremeyecek!


Apple, iPhone 14 için beklenen o özelliği veremeyecek!

Apple, yeni iPhone 14 modelleri üstünde çalışmalarına devam ediyor. Fakat şirket beklenen o özelliği sunamayacak!

Apple, 13 inç MacBook Pro’ya veda ediyor

2022’nin sonlarında, Apple’ın mevcut 13 inç M1 MacBook Pro’yu birazcık daha pahalı, yükseltilmiş bir çipe haiz 14 inçlik yeni bir modelle değiştireceği söyleniyor. Mevzuyla ilgili Twitter hesabından paylaşımda bulunan DylanDKT şunları söylemiş oldu:

Şu anda mevcut olan M1 MacBook Pro 13, 2022’nin 2H’sinde M2 ​​çipli MacBook Pro 14 ile değiştirilecek. Önceki nesle nazaran hafifçe bir fiyat artışı alacak. Bu çıkış süre çerçevesinin yanı sıra tekrardan tasarlanmış M2 MacBook (Air) alacağız.

Şu demek oluyor ki iddiaya nazaran Apple, 13 inçlik Pro modelini 14 inçlik yeni bir versiyona evirirken, Air modelini de güncelleyerek tekrardan piyasaya sürecek. Organik cihazların tasarımına dair nerede ise herhangi bir data paylaşımı yapılmadı. Dolayısıyla çentikli değil, selefinin ekranlarıyla gelme ihtimalleri de yüksek. Bu sayede halihazırda satışı devam eden 14 inçlik MacBook Pro’nun önünü kesmeyecektir.

Fakat ortaya çıkan bir diğeri iddia ise, Apple’ın bu yıl sonunda tanıtacağı Air ve Pro modellini M2 işlemciyle çıkaracağı, önümüzdeki 2023’te de M2 Pro ve M2 Max yongalarını kullanan Pro cihazlarını tanıtacağı şeklinde. Şu demek oluyor ki aslına bakarsak şirket, 2 değişik seri halinde ilerlemeye devam edecek.

MacBook

Buna ek olarak iMac modellerinin de M1 Pro ve M1 Max yerine, direkt olarak M2 güncellemesini alacağı konuşuluyor. Organik burada cihazların hangi yongayı kullanacağı hakkında bir diğeri önemli mevzuda, firmanın M2 işlemcisini tıpkı M1’de olduğu şeklinde tek mi, yoksa Pro ve Max adları altında 2 varyant olarak mı satışa sunmuş olacağı ile şekillenecek.

13 inçlik modelin güncellenmesinin arkasından, 14 inç MacBook Pro şeklinde daha geniş bağlantı seçenekleri ile donatılıp donatılmayacağı belli değil. Buna ek olarak, ortaya çıkan sızıntılar M2 yongasının 10 çekirdekli bir GPU’ya haiz olacağını söylüyor. Fakat CPU sayısı yada hızındaki yükseltmeler belirsizliğini koruyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.