2020 Trafik Sigortası Primleri

21.06.2020
2020 Trafik Sigortası Primleri

Bu yıl uygulanacak olan trafik sigortası fiyatları netliğe kavuşmuştur. Araç tipine göre şehre göre ve kademeye göre değişen trafik sigortası fiyatları bulunmaktadır. Belirlenen fiyatlara göre sigortaya en az 709 en fazla 792 TL ödeme alınacaktır. Yani en ucuz sigorta 709 olurken hasarsız bir sürücünün ödeyeceği hasarsız olması sebebiyle en yüksek 792 TL’dir.

Türkiye’de kara ulaşımının büyük bir bölümüne hakim olan otobüs firmaları ise Türkiye üzerinde bulunan en yüksek fiyatı ödeyecektir. Bu fiyat 22 bin 326 TL’dir. Türkiye’deki araç tipi bulunduğu şehir ve belli kademelere göre belirlenen trafik sigortası primleri şu şekildedir:

En Az Fiyatta Olan Trafik Sigortası

Trafik sigortası fiyatları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bu bakanlık sigorta fiyatlarını her ay 1.5 oranında arttırma hakkına sahiptir. Her ay 1.5 arttırılarak uygulanan trafik sigortası primleri yıllık olarak 18 prim artacaktır. Ancak bazı durumlarda yıllık olarak ½15 artışlarda görülmüştür.

Bu bilgilere dayanılarak 1.5 civarında arttırılan sigorta primlerinin en az fiyatta olan trafik sigortası ve illeri şu şekildedir: Adıyaman, Aydın, Mardin, Kastamonu, Kars, Isparta, Hatay, Hakkari, Muğla, Tokat ve Uşak bu iller en az sigorta primi olan 709 TL ödemesi yapacaklardır.

En Pahalı Fiyatta Olan Trafik Sigortası

Hasar geçmişine göre en pahalı en az durumları belirlenen araçların sigorta primleri de bu duruma göre değişmektedir. Son düzenleme ile Hazine ve Maliye Bakanlığının belirlediği kapsam doğrultusunda sigortacılar bu kanunun süreleri ve fiyatları üzerine çıkamıyor. Ama tabi ki altına inme hakkına sahipler. Bu hususta en pahalı sigorta hizmeti hasarsız sürücüler için 792 TL ile İstanbul iline verilmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken 792 TL’nin 1. Kademe de bulunan hasarsız sürücüler için olduğudur. Bunun yanında bu yıl giren düzenleme ile en pahalı sigorta primini ödeyecek olanlar otobüs firmalarıdır. Bunun kapsamın da ise 22 bin 326 TL bulunmaktadır. Bu fiyat İstanbul’da bulunan hasar oranı yüksek otobüsler tarafından ödenecektir.

Kademeye Göre Prim

Trafik sigortası primleri sürücünün hasar geçmişini baz alarak düzenlenmektedir. O yüzden hasar geçmişi kötü olan yani hasar geçmişi yüksek olan kişiler sigorta primini yüksek öderler. Bunun yanın da sürücünün hasar durumu düşük ise en üst seviye de en düşük sigorta primini öderler. Bu primler kesin ve değişmez kurallardan oluşmaktadır. Bu primlerin kademeye göre düzenlenmiş olması doğabilecek haksızlıklarında ortadan kalmasını sağlamıştır. Kademe ve prim sigortası şu şekilde düzenlenmiştir:

Kademeler

Primler hasarsızlık durumuna göre 7 basamaktan oluşan bir düzenlemeye göre belirlenmektedir. Burada bulunan 4. Kademe primin arttırılamadığı ve indirilemediği bir durumu yani trafiğe ilk kez çıkacak olanların kademesini oluşturmaktadır. Tavan ve taban fiyatlarına göre belirlenmiş olan trafik sigortası kademelerinde 4. Kademe giriş şeklinde ve tavan fiyat baz alınarak belirlenmiştir. Girişte ki tavan fiyatta bulunan bütün primler bu kademe baz alınarak düzenlenir.

Hasar her geçen yıl arttığı takdirde 1.5 oranında ki sigorta priminin artmış olması da beklenen bir durumdur. Hasarlı ya da hasarsız her geçen yıl kademe ve prim fiyatları artar. Bu durum 5’e, 6’ya ve 7. Kademeye kadar çıkabilir. 4. Kademe de hiçbir indirim uygulanamaz. Ancak diğer çıkma sırasında oluşan kademeler de belirli oranlarda indirim uygulanabilir.

Bu zamana kadar hasarı olmayanların7. Kademeye çıkmış olması o sürücünün en yüksek indirimden faydalanacağı anlamına gelir. Tabi bu kademeler çıkılırken dikkat edilmesi gereken 4. Kademenin baz alındığıdır.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.