2021’de kapatılan tüm Google hizmetleri

13.02.2022
2021’de kapatılan tüm Google hizmetleri


Teknoloji devi Google birçok uygulama ve hizmeti bünyesinde barındırıyor. Bunların hepsini sıralamaya kalksak muhtemelen sıralama baya uzayacaktır. Yaygın olarak kullanılan Google servislerine özetlemek gerekirse değinmek gerekirse; e-posta servisi Gmail, video seyretme platformu YouTube ve bulut depolama hizmeti Drive’ı listenin başına koyabiliriz.

Google hayata geçirdiği hizmetler kadar kapattığı hizmetlerle de meşhur. Yeterince kullanıcı sayısına ulaşamadığı servislerin fişini çeken ABD merkezli şirket, geleneğini her yıl olduğu şeklinde 2021’de de devam ettirdi. Küçük yada büyük, Google ile alakası olan tam 23 tane uygulama ve hizmet geçtiğimiz yıl tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

Google, 21 yıllık servisin fişini çekti!


Google, 21 senelik servisin fişini çekti!

21 yıl ilkin piyasaya sürülen ve tarayıcıda kolay arama yapma imkânı elde eden Google Araç Çubuğu’nun fişi çekildi.

21 senedir ayakta olan Google Araç Çubuğu’na veda ettik

Geçtiğimiz yıl en fazlaca Google Araç Çubuğu’nun kapatılması ses getirdi. Devrin en popüler tarayıcılarından Web Explorer 5’te adres çubuğunda direkt arama yapılamıyordu. Araç Çubuğu ise bu eksikliği gidererek öne çıkmıştı. Ek olarak Çeviri, yazım denetimi, otomatik doldurma, Gmail şeklinde yerleşik uygulamalarla da yaşamı kolaylaştırıyordu.

Kapatılan diğeri Google hizmetleri

1) Google My Map

İsteğe nazaran kişiselleştirilebilen Google Haritam Android uygulaması ilk olarak 2007 senesinde piyasaya çıktı. 7 senelik bir aradan sonrasında 2014 senesinde güncelleme alan aplikasyon, ek olarak mobil cihazlardan konum paylaşımı amacıyla kullanılıyordu. 2021 senesinde ise Google mezarlığına katıldı.

2) Google Bookmarks

Google Bookmarks yada Türkçe adıyla Google Favori Sayfalar, parasız bir çevrim içi yer imi kaydetme hizmetiydi. 2005 senesinde senesinde kullanıma oluşturulan Bookmarks, geçtiğimiz yıl kapatılan Google hizmetlerinin başlangıcında geliyor.

Google

3) Google Chatbase

Google Chatbase, Google Dialogflow Chatbot ve diğeri hizmetler için kullanılan bir çözümleme platformu olarak başlatılmıştı. Kafi kullanıcı sayısına ulaşılamayınca 2021’de kapanık oldu.

4) Fitbit Coach

Yapay zeka destekli kişisel egzersiz platformunun önceki adı Fitstar idi. Fitbit Coach ismine sonradan kavuşan hizmet geçen yıl kullanımdan kaldırıldı.

5) Fitstar Yoga

2021’de kapatılan bir Google hizmeti de: Fitstar Yoga uygulaması. İsminden de tahmin edileceği suretiyle video tabanlı bir yoga uygulaması olan bu platform, kullanıcıyı performansına ve beceri düzeyine nazaran ölçme sistemiyle çalışıyordu.

6) Google Tour Builder

Tour Builder, kullanıcılarına Google Earth içinde etkileşimli turlar oluşturma ve paylaşma imkanı tanımaktaydı. Aktiviteler uzun süre fotoğraf ve videolarla paylaşılabiliyordu. Bir tek Google bu servisten de ümidi kesti ve 2021 senesinde kapattı.

kapatılan google hizmetleri tour builder

7) Google Expeditions

2015 senesinde piyasaya sürülen Google Expeditions, öğretmenler ve öğrencilerin sanal bir sınıfta etkileşim kurmasını elde eden bir sanal gerçeklik (VR) platformuydu. Google’ın VR ekipmanı Google Cardboard vasıtasıyla çalışan hizmete geçen yıl veda ettik.

8) Google Tour Creator

Kullananların 360 derecelik rehberli turlar oluşturmasına olanak tanıyan Google Tour Creator, daha 3 yaşlarındayken Google mezarlığının üyesi oldu.

Tüm bunlara ek olarak 2021’de kapatılan diğeri Google hizmetleri ise şöyleki:

 • Google Polly
 • Google Play Filmler ve TV uygulaması
 • Jing Render
 • Google Timely
 • Google Alışveriş mobil uygulaması
 • Measure
 • Google Public Alerts
 • Google Go Bağlantı
 • Cardboard
 • Google Crisis Map
 • Tensorflog
 • Google Swift
 • Google App Maker

Peki ya sizler bu hizmetler arasından hangisinin kapatılmasına üzüldünüz? Düşüncelerinizi yorum kısmında yada SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.