2022 Dünya Kupası maskotu ve topu eleştiriliyor- SDN.Net

02.04.2022
2022 Dünya Kupası maskotu ve topu eleştiriliyor- SDN.Net


2022 senesinde Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası için hazırlıklar yavaş yavaş tamamlanıyor. Daha ilkin Adidas tarafınca geliştirilen Al Rihla isminde top ve şimdi de 2022 Dünya Kupası’nın maskotu toplumsal medya kullanıcılarını ikiye bölmeyi başardı.

Hayranlar üzgün: FIFA serisinin yeni adı ortaya çıktı!


Hayranlar mutsuz: FIFA serisinin yeni adı ortaya çıktı!

Bu yıl duyurulması beklenen FIFA 23, son gelen bilgilere nazaran değişik bir isimle gelecek. Peki oyunun yeni adı ne olacak?

Dünya Kupası maskotu ve topu niçin eleştiriliyor?

Adidas, Katar’daki 2022 Dünya Kupası için futbol topu tasarladı. Top, Arapça’da ‘gezi’ anlamına gelen ‘Al Rihla‘ olarak adlandırıldı ve iddiaya nazaran bugüne dek futbol turnuvasında kullanılan en süratli top olma özelliğine haiz.

Adidas’a nazaran Al Rihla isminde top, vuruş doğruluğunu ve tutarlılığını artırmanın yanı sıra aerodinamiği geliştirmek için hız kabuğuyla geliştirildi. Yalnız tüm bu özellikler, Al Rihla topunun toplumsal medyada tartışmalara yol açmasını engelleyemedi.

Kullanıcılar topun, su bazlı mürekkep ve yapıştırıcı ile tasarlanmış benzer halde göründüğünü söylemiş oldu. Birçok futbol yazarı da topun tasarımından şüphe duyduğunu belirtti.

Adidas Tasarım Direktörü Franziska Loeffelmann ise yeni tasarımın, top havada süzülürken hızını müdafaasını sağladığını iddia etti. “Bugüne kadarki en süratli ve en doğru Dünya Kupası topunu” tasarladıklarını ifade eden Loeffelmann, köktencilik yeniliklere kapı araladıklarını söylemiş oldu.

Geçtiğimiz gün tanıtılan 2022 Dünya Kupası maskotu La’eeb de toplumsal medyanın gündemine girmeyi başardı. La’eeb, Arapça’da süper yetenekli oyuncu anlamına geliyor. FIFA’nın açıklamasına nazaran Dünya Kupası Katar 2022’nin resmi maskotu, “enerji dolu ve her insana futbol sevgisi aşılayacak”.

Bundan önceki Dünya Kupası’nın (2018 Dünya Kupası ) resmi maskotu Rusçada “golcü” anlamına gelen Zabivaka’ydı. Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası’nın maskotu ise Adı Portekizcedeki iki kelimenin birleştirilmesiyle oluşturulan Fuleco’ydu (Futebol ve Ecologia).

Yalnız Katar için hazırlanan La’eeb, son iki senenin maskotlarından daha oldukça eleştiri alıyor. Birçok toplumsal medya kullanıcısı maskotun anlam ifade etmeyen bir tasarıma haiz bulunduğunu düşünüyor.

Peki ya siz 2022 Dünya Kupası maskotu ve topu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.
Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.