2022 yılı, Xiaomi için tam bir kabusa döndü!

20.05.2022
2022 yılı, Xiaomi için tam bir kabusa döndü!


Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden birisi olan Xiaomi, akıllı telefonlardan ev eşyalarına birçok alanda üretimlerine devam ediyor. Kendi teknoloji ekosistemini halletmeye devam eden ve 2022’de de yeni çıkan ürünlerini tanıtmaya devam eden şirket, görünüşe bakılırsa hedeflerinin birazcık uzağında kaldı.

Xiaomi, 2022’nin ilk çeyreğinde 10,9 milyar düşüş yaşadı

Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden birisi olan Xiaomi için 2022 yılı, tam bir karabasan benzer halde başladı. Şirket, senenin ilk çeyreğindeki maliyet raporunu yayınladı. Buna bakılırsa Xiaomi, 2022’nin ilk çeyreğinde yüzde 4,6’lık bir düşüşle 10,9 milyar dolar gelir kaybı yaşadı.

Xiaomi Mi Band 7 için geri sayım: Özellikleri belli oldu!


Xiaomi Mi Band 7 için geri sayım: Özellikleri belli oldu!

Xiaomi Mi Band 7 için geri sayım başladı. Peki akıllı bilezik, kullanıcılara neler sunacak? İşte ayrıntılar…

Öte taraftan Xiaomi’nin 2022’nin ilk üç ayındaki ziyanı averaj 80 milyon dolar oldu. O şekilde ki şirket, geçtiğimiz senenin aynı döneminde 1,20 milyar dolar kar elde etmişti. Düzgüsel olarak bu zarar tablosunda, firmanın akıllı telefon dünyasındaki yerinin kötüye gitmesinin büyük tesiri bulunuyor.

Akıllı telefon üretimi, Xiaomi’nin üretimlerinin yüzde 60 benzer halde büyük bir payını oluşturuyor. Çin’in en büyük akıllı telefon üreticilerinden birisi olan şirket, hakimiyetini Apple ve Samsung’a kaptırıyor. O şekilde ki şirket, bu seneki akıllı telefon üretim hedefini 200 milyon adetten 160-180 milyon baremine düşürdüğünü bildirmişti.

Düzgüsel olarak bu düşüşün en büyük sebeplerinden birisi de Çin’de yürütülen “koronavirüse karşı sıfır hoşgörü” politikası yer ediniyor. Bu politikayla birlikte birçok kez Xiaomi fabrikalarında üretimler durdu. Üretim hattının çoğunluğu Çin’de yer edinen şirket, bu kapanma sürecinde diğeri şirketlere nazaran daha oldukca ziyan oldu.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

ETİKETLER: , , , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.