Doğum Sonrası Depresyonu!

16.04.2021
Doğum Sonrası Depresyonu!

Doğum Sonrası Depresyonu! 

Annelerde özellikle doğum sonrası yaşanacak olan depresyon, çoğu zaman büyük çaplı sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Doğum sonrasında yaşanacak olan doğum sonrası depresyonu yaklaşık olarak ilk dört hafta içerisinde başlayıp 3 ila 6 ay kadar sürebilmektedir. Yoğun olarak yaşanan depresyon durumlarında uzman yardımı alınmaması halinde bu durum yıllarca da devam edebilir.

Ülkemizde özellikle yapılan araştırmalara göre doğum sonrası annelerde %14 ila %41 arasında postparyum depresyon belirtileri görüldüğü ortaya konulmuştur. Bu dönemde özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Erken dönemde müdahale edilmesi gerekir. Özellikle bu dönemde annelere yardımcı olmak ve kendini daha iyi hissetmesini sağlamak önemlidir.

Doğum Sonrası Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası dönemde özellikle kadınlarda dikkat eksikliği, sık sık ağlama, kişisel görünümüne dikkat etmeme, kendini değersiz hissetme, suçluluk, uyku bozukluğu veya yetersizlik hissi gibi birbirinden farklı duygusal iniş çıkışların yaşanması depresyon belirtisi olmaktadır. Farklı sebeplerden dolayı yaşanacak olan doğum sonrası depresyonu belirtileri gözle görülür şekilde oluşmaktadır. Bu durumda annenin yardıma ihtiyacı olmaktadır.

Yaşanacak olan depresyon durumu özellikle annenin sorun yaşamasına neden olabileceği gibi aynı zamanda bebeğin ve tüm ailenin de bu durumdan etkilenmesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle özellikle geç kalmadan mutlaka profesyonel yardım alınması gerekir. Aksi durumda beklenmedik olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

Doğum Sonrası Depresyonu Sebepleri

Gebelik döneminde özellikle östrojen ve aynı zamanda progesteron seviyelerinin yükselmesi söz konusu olmaktadır. Doğum sırasında bu hormonların ani düşüş yaşanacağından özellikle doğum sonrası depresyonu sebepleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda gebelik sürecinde özellikle yaşanan kaygılar daha sonrasında Doğumla birlikte kaygıların artmasına sebebiyet vermektedir.

Annenin doğum sonrasında adreste kalması veya bebeğin özellikle uyku problemlerinin olması da bu dönemde yorgun düşmesine ve psikolojik olarak da kendini kötü hissetmesine neden olmaktadır. Çocuk bakımı konusunda yaşanan stres ve aile içerisinde özellikle yaşanabilecek olumsuz durumlarda depresyonun oluşumuna sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda annenin gebeliğe istememesi de en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Erken müdahale edilmesi gereken durumlardan biridir.

 

 

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir