30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulanacak

15.08.2022
30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulanacak


Gömü ve Maliye Bakanı Nebati, Ziraat Kredi Birleşke marketlerinde 15 Ağustos Pazartesi gününden itibaren 30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulaması yapılacağını deklare etti.

Nureddin Nebati: 30'dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulanacak

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, besin enflasyonuyla savaşım kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde mühim bir adıma daha imza attıklarına işaret ederek, Ziraat Kredi Birleşke marketlerinde yarından itibaren 30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulamasına gidileceğini bildirdi.

“Besin enflasyonuyla etkin şekilde savaşım edeceğiz”

Bakan Nebati, Twitter hebabından yayınladığı mesajında pandemi süreciyle tetiklenip Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen küresel problemler tüm dünyayla beraber vatanımızda de besin fiyatlarında mühim artışlara sebep bulunduğunu belirterek, şu açıklamayı yapmış oldu:

“Sadece biz, vatandaşımızın maruz kalmış olduğu besin enflasyonuyla etkin şekilde savaşım etme mevzusunda kati kararlıyız.

Tahıl Koridoru anlaşması küresel hububat fiyatlarında düşüşe sebep oldu

Yakın dönemde, Sayın Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle imzalanan Tahıl Koridoru anlaşması küresel hububat fiyatlarında düşüşe sebep olmuş, petrol fiyatlarında son haftalarda bazı gevşemeler yaşanmıştır. Ek olarak vatanımızda bu yıl tarımsal üretimde mühim artışlar da söz mevzusudur.

30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulaması

Besin enflasyonuyla savaşım kapsamında, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mühim bir adıma daha imza atıyoruz: Ziraat Kredi Birleşke marketlerinde 15 Ağustos Pazartesi (yarın) gününden itibaren 30’dan fazla temel tüketim maddesinde indirimli fiyat uygulamasına gidilecektir.”

Nureddin Nebati

Bu adım zincir marketler tarafınca da takip edilir

Nebati, Türkiye’de devletin önayak olduğu buna benzer çeşitli uygulamaların, öteki bazı ülkelerde de yakın dönemde perakende zincirlerinin öncülüğünde başlatıldığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Vatandaşımızdan yana attığımız bu mühim adımın, vatanımızda etkinlik gösteren öteki zincir marketler tarafınca da takip edilerek fiyat etiketlerine pozitif yönde yansımasını bekliyor, fiyat takip sistemimizle gelişimleri izlemeyi sürdürüyoruz.

Küresel besin tutarları düşüyor

Küresel besin fiyatlarının geçtiğimiz şubat ayında kırdığı rekorun arkasından, düşüş trendine girerek nisan ayında yüzde 0,8; mayıs ayında 0,6; haziran ayında 2,3 ve Temmuz ayındaysa yüzde 8,6 düşüş göstermesi söz mevzusu olmuştur.

Nureddin Nebati

Vatandaşlarımızı besin enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız

Besin sektörümüzün tüm aktörlerinin, son dönemde kaydedilen bu pozitif yönde gelişimleri de dikkate alarak ‘Birlikten Berekete’ anlayışımızla hareket edeceklerine inanıyoruz. Vatandaşlarımızı besin enflasyonuna karşı korumakta kararlıyız.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.