5 bin 500’den fazla yeni virüs

13.04.2022
5 bin 500’den fazla yeni virüsABD’li bilim adamları tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırmaya gore, dünyadaki okyanuslarda 5 bin 500’den fazla yeni virüs tespit edilmiş olduğu açıklandı.


Dünya okyanuslarında tehlike: 5 bin 500’den fazla yeni virüs

Dünya koronavirüs pandemisiyle adeta bir imtihan verirken, bilim dünyasında devam eden araştırmalar, tehlikeli veriler ortaya koyuyor.

Okyanuslarda 5 bin 500’den fazla yeni virüs tehlikesi

ABD’li bilim adamları tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırmaya gore, okyanuslarda 5 bin 500’den fazla yeni virüs türü tespit edilmiş olduğu açıklandı.

Science dergisinde gösterilen çalışmaya gore dünyanın dört bir yanından on binlerce su örneğinin çözümleme edilmiş olduğu belirtilirken, RNA virüslerinin yada genetik materyalleri olarak RNA kullanan virüslerin tespit edilmiş olduğu aktarıldı.

Araştırma ile ilgili konuşan Ohio Eyalet Üniversitesi’nde mikrobiyoloji profesörü olan çalışmanın baş yazarı Matthew Sullivan, “Oldukça fazla yeni çeşitlilik var ve okyanusların her yerinde yeni bir filum olan Taraviriicota bulunmuş oldu, bu da ekolojik olarak mühim olduklarını gösteriyor” diye konuştu.

Dünya okyanuslarında tehlike: 5 bin 500’den fazla yeni virüs #1

RNA virüsleri nebat ve hayvanları da enfekte ediyor

RNA virüsleri insanlarda niçin oldukları soğuk algınlığından Covid-19’a kadar uzanan hastalıklarla tanınırken, ek olarak insanoğlu için mühim olan nebat ve hayvanları da enfekte ediyorlar.

Dört yıl süresince okyanuslardan toplanan su örnekleriyle meydana getirilen çalışmanın bulgularında, 44 binden fazla gen incelenirken, “Toplam 5 bin 504 yeni deniz RNA virüsü belirledik ve malum RNA virüsü filumlarının sayısının 10 bulunduğunu gördük” ifadeleri yer aldı.

Dünya okyanuslarında tehlike: 5 bin 500’den fazla yeni virüs #2

Çalışmanın önemi

Araştırmanın sonrasında elde edilmiş veriler ile beraber tespit edilen söz mevzusu yeni diziler, bilim adamlarının yalnızca RNA virüslerinin gelişim tarihini değil, bununla beraber Dünya’daki erken yaşamın gelişimini de daha iyi anlamalarına destek oluyor.

Covid-19 pandemisinin gösterdiği şeklinde, RNA virüsleri ölümcül hastalıklara niçin olabilirken, bununla beraber RNA virüslerinin ekosistemlerde dirimsel bir rol oynadığı vurgulandı.

Dünya okyanuslarında tehlike: 5 bin 500’den fazla yeni virüs #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.