50 bin İranlı gezgin Nevruz’u Van’da geçirdi

09.04.2022
50 bin İranlı gezgin Nevruz’u Van’da geçirdi



İranlılar Nevruz Bayramı sürecinde tatillerini geçirmek için soğuk havaya aldırmadan Van’ı tercih etti. Van ilk kez bir Nevruz’da bu kadar oldukça gezgin ağırladı.


50 bin İranlı turist Nevruz'u Van'da geçirdi

İranlılar tatillerini Van’da geçirmeyi seviyor. Nevruz Bayramı’nı vesile bilen İranlılar gene Van’ı tercih etti. Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş icra eden 50 bin  İranlı, Nevruz süresince alışveriş festivali Van Shopping Fest etkinlikleri çerçevesinde eğlendi ve dinlendi.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güvenli Bilmez, 15-29 Mart 2022 tarihleri içinde çeşitli etkinliklerle meydana gelen ve bu yıl 6’ncısı düzenlenen alışveriş festivali Van Shopping Fest etkinlikleri ile ilgili informasyon verdi.

Festival iki senenin arkasından yeniden düzenlendi

Değerlendirme toplantısına şehrin ileri gelenleri bir araya geldi. Görüşmede konuşan Vali Mehmet Güvenli Bilmez, bir nevruz sürecini daha geride bıraktıklarını belirtti. Koronavirüs dolayısıyla iki yıl ara verilen festivalin kentin zamanı ve kültürel zenginliklerinin tanıtılmasına, şehir ekonomisini canlandırılmasında da büyük katkı sağladığını ifade eden Vali Bilmez, “İki senenin arkasından bu yıl yeniden düzenledik. Bugün paydaşlarımızla festivalin eksi ve artı taraflarını, önümüzdeki yılki festivalin iyi mi olması icap ettiğinin detaylarını kendi aramızda tartışacağız. Bu senenin çıktılarını hep beraber değerlendireceğiz.

Van

Tüm vatandaşımız ve esnafımız festivale sahiplendi

Tüm vatandaşımız ve esnafımız bu festivale sahiplendi. Sadece kat etmemiz ihtiyaç duyulan yol bulunduğunun da farkındayız. Festival süresince esnafımızın kısmen de olsa umutlarının yeşerdiğine de tanık olduk. Gelen misafirlerimizin festival süresince devam eden etkinliklerden keyif aldıklarını ve Vanlıların da festivale etkin bir halde katıldıklarına da tanık olduk.” şeklinde informasyon verdi.

Van

“Van’ın kurtuluşu da bu etkinliklere dahil olacak”

Festival içeriğindeki tüm etkinliklere geniş kitleyle ilginin olduğuna dikkat çeken Bilmez, “Van Gölü kışındaki Türk Yıldızları gösterisini 10 bine yakın şahıs izledi. Bundan sonraki festivalleri 2 gün daha uzatarak 2 Nisan Van’ın kurtuluşunu da içene alacağız.” diye konuştu.

Van

50 bin İranlı gezgin Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan Van’a giriş yapmış oldu

Nevruz süresince de 50 bine yakın İranlı gezgin Kapıköy Gümrük Kapısı’ndan Van’a giriş yaptığını dile getiren Bilmez, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Esendere Sınır Kapsı’ndan da İranlı turistler geldi, sadece bunun sayısını bilmiyoruz. Buradan da ciddi bir kitlenin geldiğini biliyoruz. Bu yıl hava oldukça soğuk geçti. Son yılların en soğuk nevruz sezonu bu oldu. Sadece buna karşın caddelerimiz cıvıl cıvıldı.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.