5G uçaklar için çekince yaratıyor iddiası ABD’yi salladı! – Teknoloji Pusulası

23.12.2021
5G uçaklar için çekince yaratıyor iddiası ABD’yi salladı! – Teknoloji Pusulası


Dünyanın en büyük ticari tayyare üreticileri olan Boeing ve Airbus, ABD’de gelecek ay kullanımı başlamış olacak olan 5G hizmetinin ertelemesini istiyor. Şirketlerin CEO’ları David Calhoun ve Jeffery Knittel, isteklerini Biden yönetimine bizzat ilettiler.

Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı


Luminar ve Airbus’tan LiDAR ortaklığı

Luminar, LiDAR sistemini ilk kez otonom araçların ötesine taşıyor. Şirket uçmayı oldukça daha güvenli hale getirmek amacıyla Airbus ile ortaklık yaptığını duyurdu.

Boeing ve Airbus, 5G’nin ertelenmesini istedi!

Boeing ve Airbus yöneticileri, ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg’e durumu açıklayan bir mektup gönderdi. 5 Ocak’ta kullanıma sunulacak 5G hizmetinin, uçakların güvenli bir halde emek verme kabiliyetini negatif yönde etkileyebileceğini, bu sebeple ileri bir tarihe ertelenmesini istediler.

Probleminin, ticari tayyare pilotlarının düşük görüş koşullarında güvenli iniş yapmak için gereksinim duyduğu radar altimetreleri olarak malum cihazlarda meydana geldiği söyleniyor. Mevzuyla ilgili meydana getirilen bir araştırma, ortaya çıkan parazitin her yıl yüz binlerce uçuşu etkileyerek uçuşları geciktirebileceğini yada yön değiştirmelerine niçin olabileceğini söylüyor.

CEO’lar, havaalanlarının yakınında 5G iletimlerinin enerjisini sınırlamak için yeni bir teklif geliştirdiklerini ve Biden yönetimini bu şekilde bir planı benimsemeleri için Federal İletişim Komisyonu ile çalışmaya çağırdıklarını söylüyor. Ek olarak, 5G’nin yayılmasına izin vermenin etkilerinin oldukça büyük olacağını ve sektörün hala COVID19 pandemisiyle savaşım etmiş olduğu bir zamanda geldiğini belirtiyorlar.

Federal Havacılık İdaresi mevzuyla ilgili olarak bu ayın başlarında pilotların, 5G sinyallerinin uçağın yere olan mesafesini ölçen donanımlarla etkileşime girebileceği düşük irtifalarda otomatik iniş ve diğeri belirli uçuş sistemlerini kullanmasını yasaklayan yeni bir kural duyurdu.

ABD’de bulunan 6 bin 800‘den fazla uçağı ve düzinelerce tayyare üreticisini etkileyen yeni kural, düşük görüş koşulları içeren bazı uçuş rotalarında aksamalara yol açabileceği ve hatta bu koşullarda uçmayı güvensiz hale getirebileceği söyleniyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir