7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı

19.03.2023
7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı


7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında yola çıkıp Antarktika’ya varan Türk ekibi, Beyaz Kıta’nın yeni şifrelerini çözecek bilimsel verilerle Türkiye’ye vardı.

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nde sona gelindi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleşmekte olan 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılan Türk ekibi, yeni bilimsel verilerle Türkiye’ye dönüş yapmış oldu.

Beyaz Kıta’nın şifrelerini çözecek bilimsel veriler topladılar

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamaya gore, Türk bilim seferi heyeti, Dünya’nın kara kutusunu keşfetmek suretiyle çıkmış olduğu yolculukta Beyaz Kıta’nın yeni şifrelerini çözecek bilimsel veriler topladı.

Sefer sonucunda elde edilmiş verilerden bazıları, uzun soluklu devam eden, yıllara sair ölçüm ve örneklemelerle bilimsel niteliği olan yayına dönüşecek. Mikroplastik araştırmaları benzer biçimde bazı emekler ise bir senelik bir sürede internasyonal bilimsel niteliği olan gösterim olarak literatürü kazandırılacak.

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı

Tıp doktorları da heyette

Sefer heyeti, 68 aşama cenup enlemindeki geçici Türk Bilim Kampı’nın bulunmuş olduğu Horseshoe Adası’nda, ana teması “İklim Değişikliği ve İnsan Tesirinin Kutup Bölgeleri Üstündeki Yarattığı Farklılıklar “ olan 18 proje üstünde çalıştı. Heyette, yer ve yaşam bilimleri, fiziki ve toplumsal bilimler mevzularındaki projelerde iki ayrı branştan tıp doktoru da yer aldı. Sefer katılımcısı doktorlar, araştırma projelerini yürütürken sefer ekibine hem sahada hem de gemide sıhhat desteği de verdi.

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı

Türkiye, Beyaz Kıta’da bilim diplomasisi başlattı

Deniz suyu ve canlı örneklemeleri, mikro canlı benzer biçimde birçok örnek alıp ölçüm meydana getiren Türk araştırmacılar, bilim diplomasisi anlamında mühim ziyaretlerde bulunmuş oldu.

Dünyanın en soğuk, rüzgarlı ve kurak kıtasında 30 ülkeye ilişkin 100’e yakın bilimsel araştırma üssü bulunuyor. Sefer heyeti, Escudero (Şili), Bellingshausen (Rusya), Comandante Ferraz (Brezilya), Arctowski (Polonya), Carlini (Arjantin ) Artigas (Uruguay), St. Kliment Ohridski (Bulgaristan) ve Maldonado (Ekvador) istasyonlarını ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Santiago Büyükelçisi Gülcan Akoğuz da Arjantin, Brezilya, Polonya ve Şili’ye ilişkin üs ziyaretlerinde ekibe birlikte rol aldı. Bilim istasyonlarında meslektaşlarıyla bir araya gelen Türk bilim heyeti, ortak bilimsel emek harcama imkanlarını değerlendirirken, Türkiye’nin kıtada kalıcı hale gelmesi amacını da güçlendirdi.

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı

14 bin kilometrelik yolculukta 22 bilim insanı

Türk bilim adamları, İstanbul’dan süregelen 14 bin kilometrelik yolculukta 80 metrelik Şili bayraklı “Betanzos” isminde araştırma gemisi ile geçici Türk Bilim Kampı’nın bulunmuş olduğu Horseshoe Adası’na geçti. 34 gün devam eden seferde 13 değişik kurumdan 19 Türk araştırmacı, 2 Ekvadorlu ve 1 Kolombiyalı araştırmacı vazife yapmış oldu. Seferde ekibe 21 vapur mensubu birlikte rol aldı.

Ekipte TÜBİTAK, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Harita Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, araştırma enstitüleri ve üniversitelerden araştırmacılar yer aldı. Sefer süresince, 48 saat ve 33 bin kilometre tayyare, 2 bin 500 kilometre vapur yolculuğu yapılmış oldu, 200 saat bot operasyonu gerçekleştirildi.

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı

Bayrağımız dalgalanıyor

Açıklamada, görüşlerine yer verilen, 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy, sefer esnasında Türkiye’de büyük bir zelzele felaketi yaşandığını anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Yıkım, hakikaten canlarımızı yaktı. Bu üzüntüyle burada şehirlerimize yetişmeye çalışırken aniden da Antarktika’ya gitmiş ekibimiz canla başla bilimsel çalışmalarını başarıyla tamamladılar. Bu bizim için doğal ki fazlaca mühim. Bu, bilim diplomasisi demek, Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağının Antarktika’da dalgalanması demek.”

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı

“Elde edilecek veriler literatüre fazlaca büyük katkı sağlayacak”

Antarktika’da bilimsel verilerin toplanmasının fazlaca kıymetli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özsoy şunları söylemiş oldu:

“Şu an Antarktika’da sismik ve meteoroloji ekipmanımız var. Uydularla Konum Belirleme Sistemleri (GNSS) ekipmanımız var. Bu ekipmanlarla dalgaların, gelgitlerin ve buzulların ölçümünü yapılabiliyoruz. Buradan elde edilecek veriler literatüre fazlaca büyük katkı sağlayacak.”

Özsoy, bu emekler yardımıyla Antarktika Anlaşmalar Sistemi’nde danışman ülke statüsüne geçmek istediklerini bildirdi.

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı

Kanser ve alzheimer tedavisi

Bilim Seferi Lideri Kaptan Emsalsiz Oktar, bu yıl bilhassa kanser ve alzheimer benzer biçimde hastalıkları makrolidler üstünden tedavi etmeyi amaçlayan bir proje üstünde çalıştıklarını ifade ederek, bunun yanı sıra insan kaynaklı mikroplastik etkilerinin değişik ortamlarda bulunurluğunu araştırdıklarını bildirdi.

Horseshoe Adası’nda bulundan göllerin korunmasıyla ilgili İngiltere ve Belçika ile çalıştıklarını belirten Oktar şöyleki konuştu:

“Gene bu göllerin tabanın haritalanması, fizyolojik parametrenin belirlenmesi ve şu anki durumların anlaşılması ilgili çalışmalarda bu yıl itibarıyla hızlanmış oldu. Bu gölleri her yıl takip ederek ve korunma altında olmasını sağlayarak içinde bulunan endemik türlerin geleceğe kalmasını sağlayacağız.”

Oktar, Antarktika’da bulundukları sürede bazı değişikliklere tanık olmaya başladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bunların bir kısmı adadaki buzulların eriyerek incelmesi ve azalması. Diğer yanda ise bu buzulların denize taşımış olduğu gıda maddeleriyle birlikte kampımızın bulunmuş olduğu Lystad Körfezi’ndeki alg ve öteki canlıların artması. Bunlar hepimiz için doğal ki ürkütücü haberler olarak karşımıza çıkıyor.”

“Söz sahibi olmamızı sağlayacak”

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Hakan Yavaşoğlu da yer bilimleri, fiziki bilimler ve canlı bilimleri alanlarında birçok projenin sahada çalışıldığını anlatarak, “Bu çalışmaların sonunda üretilecek olan kaliteli bilimsel sonuçlar, ülkemizin o bölgede söz sahibi olmasını kanıtlayan unsurlar olacak.” açıklamasını yapmış oldu.

7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi başarıyla tamamlandı
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.