7,6 büyüklüğündeki depremi yaşadı! Bakan Asil’dan mühim bildiri: ‘Ekim ayında yapacağız’ diyerek duyurdu

16.08.2022
7,6 büyüklüğündeki depremi yaşadı! Bakan Asil’dan mühim bildiri: ‘Ekim ayında yapacağız’ diyerek duyurdu


İçişleri Bakanı Süleyman Asil, zelzele hazırlıkları kapsamında İstanbul’da toplanma alanlarının sayısının 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktığını, kentte barınma alanı kapasitesinin de 1 milyon 390 bin 172 kişiye ulaştığını söylemiş oldu.

Kanal D Ana Haber’e konuk olan Asil, 17 Ağustos 1999 depreminde Türkiye’nin büyük bir acı ve travma yaşadığını altını çizdi.

Asil, ”Biz depremi unutabiliriz fakat zelzele bizi unutmaz” ifadesini kullandı.

Dünyada son 20 yılda en eleştiri 350 afet yaşandığını, bunun 27’sinin zelzele bulunduğunu aktaran Asil, depremin şu anda dünyada en öldürücü naturel afetler içinde yer aldığını kaydetti.

FFF

Asil, depremin unutulmaması ve de depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğine işaret ederek, vatandaşların zelzele anında şalteri indirmeleri, gazı kesmeleri ve acilen toplanma alanlarına gitmelerinin büyük ehemmiyet taşıdığını dile getirdi.

Toplanma alanına giderken otomobil kullanılmaması icap ettiğinin altını çizen Asil, şöyleki konuştu:

“Türkiye’deki toplanma merkezi sayısı 27 bin 800, bunun yüzde 75’inde kanalizasyon altyapısı, elektrik ve su var. İstanbul’da ise yüzde 56’sında var. İstanbul’da bir yıl içinde yüzde 100’ünü AFAD olarak tamamlamış olacağız. Vatandaşlar yıkım anında toplanma merkezlerinden barınma merkezlerine geçmelidir. Bu hazırlıkların haricinde bir de mobil AFAD sistemimiz var doğrusu hücresel bildiri sistemi. Bir siren şeklinde çalar, bu sistemin amacı farkındalık yaratmaktır. Bir de HAY sistemimiz var. Mobil sistem ise depremden sonrasında bizi navigasyonla toplama alanına götürür. Zelzele anında zelzele ve afetlerle ilgili üç ayağımız var. Birincisi zelzele öncesi, ikincisi zelzele anı, üçüncüsü ise zelzele sonrası yapabileceklerimizle ilgili kapasitelerimizi ortaya koyabilmek.”

“TÜRKİYE, 1999 DEPREMİNDEN DERS ÇIKARDI”

Asil, 1980’den itibaren tüm dünyada naturel afetlerin dört kat arttığına dikkati çekerek, “Türkiye, 1999 depreminden bir ders çıkardı. Yasalar, kurumlar, tedbirler ortaya koydu. Son 2,5 yılda birçok naturel afetle karşı karşıya kaldık. 2,5 senedir afetten afete koşuyoruz. Tüm devlet kapasitesi, sivil cemiyet örgütleri, mahalli yönetimler, il hususi idareleri, belediyeler olarak bunu yapıyoruz. Bir kez bile ‘Nerede bu devlet?’ sözünü duymadım. Son 2 yılda 61 bin afet konutu yaptık. Bu afet konutları eskiden gri konutlardı, şimdi hepimizin oturmuş olduğu şeklinde lüks konutlar olarak yapılmış oldu ve 41 bini şu anda teslim edildi.” diye konuştu.

b1

Zelzele ve afet öncesi 1 yatırım yapılırsa zelzele ve afet sonrası 7 maliyetin bir vesileyle ortadan kaldırılabileceğini özetleyen Asil, “17 Ağustos depreminin Türkiye’ye maliyeti 15-17 milyar dolar arasıdır. O döneme bakılırsa bu sayı Türkiye Gayrisafi Ulusal Hasılası’nın ortalama yüzde 6’sı.” dedi.

“EKİMDE ULUSAL VE ULUSLARARASI BİR TATBİKAT YAPACAĞIZ”

“İstanbul’da yaptığımız hazırlıklar var. İstanbul’daki ortalama 2 bin 500 kamu binasını ki bunun içinde 33 hastane, 1300 okul var. İstanbul’da toplanma alanları 2 bin 864’ten 5 bin 633’e çıktı. İstanbul’da barınma alanı kapasitemiz 1 milyon 390 bin 172 kişiye ulaştı. Bu yıl afet tatbikat yılı, 54 bin 300 tatbikat yapıyoruz ve milyonlarca vatandaşımıza ulaşıyoruz. Yıl sonuna kadar tatbikatlar halletmeye devam edeceğiz. Ekimde ulusal ve internasyonal bir tatbikat yapacağız.”

b2

“YÜZ BİNLERCE GÖNÜLLÜMÜZ VAR”

Asil, Türkiye’deki sivil cemiyet örgütleri ve kamu kuruluşlarıyla birlikte, zelzele anında iyi koordine olduklarını ve kurtarma işlemlerini başarıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yüz binlerce gönüllümüz var. Türkiye’de 81 ilin risk azaltma planı var. İstanbul’da 1999’dan itibaren 459 bin bağımsız bölüm riski belirlendi ve bu bölümlerden 408 bin 298’i yıkıldı. Geri kalan da yıkılıyor. Risk olarak gördüğümüz her bina ilgili bakanlık tarafınca riskten arındırılmaya çalışılıyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Bakan Asil, devletin tüm kabiliyeti ve kapasitesiyle zelzele mevzusunda Türkiye’nin her noktasında çalıştığını dile getirerek, “Yurttaş zor zamanında devletinden yardım, deva ve aman dilemektedir. Bugüne dek da bunu gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanı’mız, mahalli yönetim, hükümet tecrübesi ve karşı karşıya kalmış olduğu depremler ve afetlerle ilgili tecrübeleriyle hepimizi koordine ediyor. AFAD da tüm kurumlarımızla eş güdüm içinde emek harcamaları yürütüyor. İnşallah Tanrı bizi tekrar bu şekilde büyük bir imtihanla sınamaz.” açıklamasına yer verdi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bakan Akar İngiliz mevkidaşıyla görüştüBakan Akar İngiliz mevkidaşıyla görüştü
Kadınları taciz etti, tepki gösterene ise...Hanımefendileri rahatsız etme etti, tepki gösterene ise…
Şiddetli yağış ve fırtına can aldı! Acı haberi Vali Şahin duyurduŞiddetli yağış ve fırtına can aldı! Acı haberi Vali Şahin duyurduYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.