AB ilaç düzenleyicisi: Yeni varyantlara hazırlıklı olmalıyız

06.05.2022
AB ilaç düzenleyicisi: Yeni varyantlara hazırlıklı olmalıyızAB’nin ilaç düzenleyicisi EMA’nın aşı stratejisi görevli yetkilisi Cacaleri, “Bu salgın daha bitmiş değil. Yeni varyantların ortaya çıkmasına karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi.


AB ilaç düzenleyicisi: Yeni varyantlara hazırlıklı olmalıyız

Koronavirüs ile savaşım kapsamında alınan tedbirler birçok ülkede gevşetilmeye başlamışken, Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Kurumu’ndan (EMA) yeni bir izahat geldi.

EMA’nın aşı stratejisinden görevli yetkilisi Marco Cavaleri, salgındaki son durumla ilgili basın toplantısında koronavirüs salgının hemen hemen bitmediğini altını çizdi.

“Yeni varyantların ortaya çıkmasına karşı hazırlıklı olmalıyız”

AA’nın haberine gore; yeni varyantlara karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulunan Cavaleri şu ifadeleri kullandı:

“Bu salgın daha bitmiş değil. Kovid-19 hayatımızı etkilemeye devam edecek. Gelecek kış vakalarda ihtimaller içinde bir artışa niçin olabilecek yeni varyantların ortaya çıkmasına karşı hazırlıklı olmalıyız.”

“500 bin kişinin yaşamı aşılar yardımıyla kurtuldu”

Cenup Afrika ve öteki bölgelerde şu anda etkili olan BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının izlenmesi icap ettiğini vurgulayan Cavaleri, salgınla mücadelenin ana unsurunun aşılar bulunduğunu belirterek, “Avrupa’da 16 yaş ve üstündeki nüfusta ortalama 500 bin kişinin yaşamı aşılar yardımıyla kurtuldu.” dedi.

AB ilaç düzenleyicisi: Yeni varyantlara hazırlıklı olmalıyız #1

“Sonbaharda AB içindeki yeni aşılama kampanyalarının başlangıcına hazır olabileceğiz”

Omicron ve öteki mevcut tüm varyantlara uyumlu aşıların eylül ayına kadar geliştirilmesini beklediklerini aktaran Cavaleri, “Uyumlu hale getirilmiş aşıların eylül ayına kadar onay alması önceliğimiz olacak. Böylece sonbaharda AB içindeki yeni aşılama kampanyalarının başlangıcına hazır olabileceğiz. Firmalar de kendi üretim hatlarını uygun şekilde ayarlayabilecek.” ifadelerini kullandı.

“Piyasadaki aşıların hepsi muhteşem seçenekler”

Aşılarla ilgili yenilikçi gelişimleri özetleyen Cavaleri, daha gelişmiş aşılar üstündeki emek harcamalar hakkında data verirken şunları dile getirdi:

“Şu anda piyasadaki aşıların hepsi muhteşem seçenekler. Sadece yeniliklerin ardı kesilmiyor ve ikimiz de araştırmacılarla ve aşı üreticileriyle ikinci nesil aşıların geliştirilmesi için beraber çalışıyoruz. Burada amaç daha geniş ve daha uzun koruma sağlayacak aşıların geliştirilmesi. Bu aşıların bazıları varyantlardan koruyacak şekilde yapılıyor, bazılarıysa SARS-COV-2’nin yanı sıra geniş bir yelpazedeki koronavirüslere karşı korumayı hedefliyor. Bazı geliştiriciler de enfeksiyondan ve bulaşmadan koruyacak aşılar üstünde çalışıyor. Kimi üreticiler ise Kovid-19 ve mevsimsel gribi bir arada kapsayacak aşılar üstünde emek verme yürütüyor. Sadece bu gelişmeler vakit gerektiriyor. Gelecek yıldan ilkin EMA’nın değerlendirmesi için hazır olacak yenilikçi aşıların geliştirilmesi ihtimali oldukça düşük görünüyor.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.