AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen: Ukrayna Avrupa ailesine aittir

09.04.2022
AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen: Ukrayna Avrupa ailesine aittirAvrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’ya ilk ziyaretinde üyelik için hızlandırılmış süreç önerdi.


AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen: Ukrayna Avrupa ailesine aittir

Von der Leyen, savaşın başından bu yana Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yapmış olduğu ilk ziyarette Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

“Ukrayna, Avrupa’ya ilişik”

Zelenskiy’e hitabında “Bugünkü mesajım net. Ukrayna, Avrupa ailesine aittir. Talebinizi yüksek sesle ve net bir halde duyduk. Ve bugün size ilk pozitif yönde cevabı vermek için buradayız.” dedi.

Von der Leyen, Zelenskiy’e bir zarf sunarak, içinde ne olduğunun gelecek aylarda AB ile üyelik için yapılacak görüşmelerin konusunu içerdiğini belirterek, “AB’ye giden yolunuz burada başlıyor. Bu ortak zeminde çalışmak için 7 gün 24 saat hizmetinizde olacağız.” diye konuştu.

Başkan von der Leyen, Rusya’ya ihracatın neredeyse yüzde 71 düştüğünü, ülkede enflasyonun yüzde 20 civarında bulunduğunu, 700’den fazla hususi firmanın ülkeyi terk ettiğini, AB üye ülkelerinin 225 milyar avroluk Rus varlığını dondurduğunu aktardı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen: Ukrayna Avrupa ailesine aittir #1

500 milyon avro ek yardım

Ukrayna’ya 500 milyon avro ek yardım teklif edileceğini kaydeden von der Leyen, “Bugün 1 milyar avroluk bir destek sağlıyoruz. Bu meblağ üç değişik finansal paketten oluşuyor. 120 milyon avro bütçe desteği aktarıyoruz. Acil durum paketimizden 330 milyon avroyu şimdi kullanıma sunacağız. İkisi de bağışlama. 600 milyon avroluk makro-finansal destek paketinin ikinci yarısına da hız veriyoruz.” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.