AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdi

17.05.2022
AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdiUkrayna ile cenk halinde olan Rusya’ya Avrupa’nın uyguladığı ekonomik yaptırımlarda gelinen noktada, Rus gaz ödemelerinin iyi mi yapılacağı belirlendi.


AB, Rus gazı ödemesi için yöntem geliştirdi

Rusya, kendisine yaptırım tatbik eden Avrupa’ya doğalgazı kendi para birimi olan ruble ile satacağını açıklamış, enerji problemi yaşayan Avrupa da bu mevzuda neler yapacağına dair araştırma içine girmişti.

Rusya, ruble ile ödeme yapmayı reddeden Polonya ve Bulgaristan’ın gazını kesmişti. Bu da Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeleri arayışa yöneltti.

AB, soruna yaptırımları ihlal etmeden çözüm arıyor

Avrupa Birliği, Avrupa şirketlerinin, ruble ile ödeme talep eden Rusya’dan yaptırımları ihlal etmeden gaz alımını sürdürmelerini sağlayacak bir yöntem belirledi.

AB komisyonu rehber yayınladı

Internasyonal basındaki haberlere nazaran, AB Komisyonu, üye ülkelere AB yaptırımlarına uyumlu halde Rusya’ya doğalgaz ödemesi yapılmasına olanak sağlayacak şekilleri içeren bir kılavuz gönderdi.

“Avrupa ülkeleri doğalgaz ödemelerini yapabilecek”

Kılavuzda, Avrupa firmalarının belirli koşulları yerine getirerek Rusya’ya gaz ödemeleri yapabileceği ifade edildi.

Rusya’nın belirlediği bir bankada hesap açılacak

Firmaların, Rusya’nın belirlediği bir bankada hesap açabilecekleri ve Rusya’dan gaz alımı için bu bankanın hesabına ödememe yapabilecekleri kaydedilen kılavuzda, söz mevzusu ödemenin firmaların mevcut sözleşmelerinde belirlenmiş olan para biriminde yapılabileceği ve ödemenin ilgili bankaya göndermiş olduğu anda sözleşmenin yerine getirilmiş kabul edileceği açıklandı.

Açıklanan formüllerle sözleşmelerdeki yükümlülükler yerine getirilecek

Kılavuzda, şirketlerin gaz karşılığında euro yada dolar ödediklerinde mevcut sözleşmelerdeki yükümlülüklerinin tamamlandığı yönünde izahat yapmaları gerektiğine yer verildi.

Böylece şirketlerin euronun rubleye dönüştürülmesinde Rusya Merkez Bankası ile işlem yapmamış olacakları kaydedilen kılavuzda, söz mevzusu işlemin yaptırım kapsamına girmemiş olacağı açıklandı.

Ruble

 

Rusya’nın ruble ile ödeme şartı

AA’nın haberine nazaran, Rusya, dost olmayan ülkelerin Gazprombank’ta döviz ve ruble hesapları açmalarını ve ödemelerini ruble ile yapmalarını öngören kararnameyi 1 Nisan’da yürürlüğe koymuştu.

Ödemeyi Rus rublesine çevirme görevi Gazprom’un

Buna nazaran, Rusya’dan enerji ithal eden ülkeler, başta Gazprombank’taki döviz hesaplarına ödemeyi aktaracak, Gazprombank da bu dövizi Rus rublesine çevirip ruble hesaplarına aktaracak. Peşinden da ödeme tedarikçi firmanın hesabına geçirilecek ve adı geçen bankadaki hesaba para yatırılmadığı takdirde doğalgaz kesilecek.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.