AB ülkelerinin maliye bakanları iktisat gündemiyle toplandı

19.01.2022
AB ülkelerinin maliye bakanları iktisat gündemiyle toplandıAvrupa Birliği’ne bağlı maliye bakanlarının toplantısında, enflasyonun Avrupalıları direkt etkilediği ve fiyatlardaki artışa ağırlıklı olarak enerjinin niçin bulunduğunu belirtiliyor.


AB ülkelerinin maliye bakanları ekonomi gündemiyle toplandı

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Fransa’nın Maliye Bakanı Bruno Le Maire, birliği oluşturan öteki maliye bakanlarına hitaben, enflasyondaki artışın ağırlıklı olarak enerji fiyatlarından kaynaklandığı belirterek enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasını önerdi.

Le Maire, AB üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) toplantısının bitiminde açıklamalarda bulunmuş oldu.

“ÇİN EKONOMİSİNİN YAVAŞLAMASI RİSK OLUŞTURUYOR”

Le Maire, Çin ekonomisinin yavaşlamasının da öteki bir risk olduğuna işaret ederek, bu şekilde bir durumda bilhassa tedarik ve arz zincirlerinde problemler yaşanabileceğini altını çizdi.

Bruno Le Maire

“ENFLASYON AVRUPALILARI DOĞRUDAN ETKİLİYOR”

Bakanların görüşmede uzun halde enflasyondaki artışı görüştüklerine dikkati çeken Le Maire, “Enflasyon, Avrupalıları direkt etkiliyor. Fiyatlardaki artışa ağırlıklı olarak enerji niçin oluyor.” dedi.

“UZUN VADELİ ÇÖZÜMLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Bruno Le Maire, üye ülkelerin enerji fiyatlarındaki artışa karşı çeşitli kısa vadeli tedbirler uyguladıklarını belirterek, “Enerji kaynakları mevzusunda daha çok bağımsızlık anlamına gelecek uzun vadeli çözümlere ihtiyacımız var.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Euro Bölgesi’nde, aralıkta senelik enflasyon yüzde 5 ile kayıtlardaki en yüksek seviyesine ulaştı. Söz mevzusu dönemde enflasyon, Almanya’da yüzde 5,7, İspanya’da yüzde 6,7, Hollanda’da yüzde 6,4 ve Belçika’da yüzde 6,5 olarak ölçüldü.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.