ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Trump’ın evine meydana getirilen baskının detaylarının açıklanmasına karşı

16.08.2022
ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Trump’ın evine meydana getirilen baskının detaylarının açıklanmasına karşı


Donald Trump’ın evine düzenlenen baskında arama talimatıyla ilgili argümanların açıklanmasını reddeden ABD Hakkaniyet Bakanlığı, açıklamalarda bulunmuş oldu

Eski ABD başkanı Donald Trump’ın, geçtiğimiz günlerde Florida eyaletinde yer edinen Mar-A-Lago dinlence köyündeki malikanesine, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafınca baskın yapılmış oldu.

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarının, 8 Ağustos’ta eski Başkan Donald Trump’ın evine düzenledikleri baskında arama talimatıyla ilgili argümanların açıklanmasını reddetti.

“Bilgilerin ifşa edilmesi halinde ortaya çıkabilecek ziyanı daha da artırmaktadır”

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, “Hükümetin beyanının bu aşamada ifşa edilmesi, muhtemelen, bu soruşturma ilerledikçe ve öteki yüksek profilli soruşturmalarda yardım istenebilecek tanıkların gelecekteki iş birliğini sekteye uğratacaktır.” ifadesine yer verildi.

“Soruşturma son aşama gizli saklı materyalleri içeriyor”

Açıklamada ek olarak “Bu soruşturmanın son aşama gizli saklı materyalleri içermesi, soruşturmanın bütünlüğünün korunması gereğinin altını çizmekte ve bilgilerin zamanından ilkin yada uygunsuz şekilde kamuya ifşa edilmesi halinde ortaya çıkabilecek ziyanı daha da artırmaktadır.” uyarısı yapılmış oldu.

ABD Adalet Bakanlığı, Trump ın evine yapılan baskının detaylarının açıklanmasına karşı #1

Ne olmuştu

ABD’nin önde gelen medya kuruluşları, federal mahkemeden, FBI ajanlarının geçen hafta Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinde arama yapmak zorunda kalmasının olası nedenini açıklayan argümanı ortaya koyan yeminli beyanın açıklanması başvurusunda bulunmuştu.

ABD Hakkaniyet Bakanı Merrick Garland, 11 Ağustos’ta, FBI baskını hakkında ilk kez izahat yaparak, Trump’ın malikanesinde meydana getirilen aramayı kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda devam eden tartışmalar üstüne olayın daha net anlaşılması için Hakkaniyet Bakanlığının arama emri ve el konulmuş olan malzemelerle ilgili gizliliğin kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesine başvuruda bulunduklarını duyurmuştu.

ABD Adalet Bakanlığı, Trump ın evine yapılan baskının detaylarının açıklanmasına karşı #2

11 fazlaca gizli saklı belge ele geçirilmişti

Trump’ın da arama emrinin kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üstüne federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama emrini ve el konulmuş olan malzemeler sıralaması tutanağını kamuya açıklamıştı.

AA’nın haberine nazaran; gösterilen “arama emri”nin detaylarında FBI ajanlarının, Casusluk Yasası kapsamında üç değişik federal yasanın ihtimaller içinde ihlallerini araştırdıklarına yer verilmiş, baskında “fazlaca gizli saklı” (Top Secret) damgalı 11 set belge alındığı da tutanaklara geçirilmişti.

“3 pasaportumu çaldılar”

Trump, FBI’ın baskını esnasında pasaportlarına el koyulduğunu iddia ederek, “Mar-a-Lago’daki FBI baskını esnasında öteki her şeyle beraber 3 pasaportumu (birinin süresi dolmuş) çaldılar. Bu, siyasal bir rakibe devletimizde daha ilkin görülmemiş düzeyde bir saldırıdır. Üçüncü dünya ülkesi!” demişti.

ABD Adalet Bakanlığı, Trump ın evine yapılan baskının detaylarının açıklanmasına karşı #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.