ABD Dışişlerinden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali an meselesi” açıklamalarından geri adım

08.02.2022
ABD Dışişlerinden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali an meselesi” açıklamalarından geri adımBeyaz Saray’ın peşinden ABD Dışişleri Bakanlığı da “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali an meselesi” açıklamasını değişik bir yorumla geri almaya çalıştı.


ABD Dışişlerinden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali an meselesi” açıklamalarından geri adım

Rusya-Ukrayna gerilimi devam ederken, ABD’nin mevzuya ilişkin bazı açıklamalarını değişiklik yapma çabaları dikkati çekti.

Günlük basın toplantısında, bir gazetecinin yönetimin “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının an meselesi” bulunduğunu ifade ettiğini ve buna ne kadar kaldığına ilişkin sorusuna cevap veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price şu ifadeleri kullandı:

“HİÇBİR ZAMAN SALDIRI AN MESELESİ DEMEDİK”

“Hiçbir vakit saldırının an meselesi bulunduğunu söylemedik. Eğer (Rusya Devlet Başkanı) Vladimir Putin işgale karar verirse kuvvetlerini bunu her an yapabilecek bir pozisyona getirdiğini söyledik. Bu bigün olur, iki hafta olur fakat o noktaya varmışlar. Kısaca oradaki ‘an meselesi’ kaçınılmaz son anlamına geliyor.”

Gazetecinin “Yönetimden kimse işgal an meselesidir demedi mi diyorsunuz şu demek oluyor ki?” sorusuna ise Price, “potansiyel olarak an meselesidir.” demiş olabileceklerini iddia etti.

Price, “Eğer işgal an meselesi olsaydı, diplomasiye ve diyaloğa öncelik vermezdik.” iddiasında bulunmuş oldu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, pazar günü ABC televizyonunda yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının an meselesi bulunduğunu ifade etmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de onlarca defa Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal edebileceğini dile getirmişti.

ABD Dışişlerinden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali an meselesi” açıklamalarından geri adım #1

“PUTİN’İN İŞGAL KARARI ALIP ALMADIĞINI BİLMİYORUZ”

Psaki ondan sonra 2 Şubat’ta, Beyaz Saray’da düzenlemiş olduğu günlük basın toplantısında Rusya’nın ihtimaller içinde Ukrayna işgali için “an meselesi” açıklamalarına ilişkin “Bu kelime bizim kastetmediğimiz bölgelere çekiliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hala işgal sonucu alıp almadığını bilmiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da daha ilkin Rusya’nın Ukrayna’yı şubat ayında işgal edebileceğini söylemişti.

ABD Dışişlerinden, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali an meselesi” açıklamalarından geri adım #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.