ABD ekonomisi geçen senenin son çeyreğinde yüzde 7 büyüdü

25.02.2022
ABD ekonomisi geçen senenin son çeyreğinde yüzde 7 büyüdüABD ekonomisi, 2021’in genelinde yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en kuvvetli büyümeyi gösterdi.


ABD ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 7 büyüdü

ABD ekonomisi, 2021’in dördüncü çeyreğinde yüzde 7 büyüdü. ABD Tecim Bakanlığı, 2021’in Ekim-Aralık dönemine ilişkin GSYH verisine ilişkin ikinci tahminleri deklare etti. Buna nazaran, ABD’de GSYH, geçen senenin dördüncü çeyreğinde yıllıklandırılmış olarak yüzde 7 arttı.

Ülkenin GSYH verisine ilişkin ocak ayında gösterilen öncü verilerde, ekonominin geçen senenin dördüncü çeyreğinde yüzde 6,9 büyümüş olduğu kaydedilmişti. ABD ekonomisi, geçen senenin ilk çeyreğinde yüzde 6,3 ve ikinci çeyreğinde yüzde 6,7’lik gelişme gösterirken, gelişme hızı üçüncü çeyrekte yüzde 2,3 ile yavaşlama kaydetmişti. Ülke ekonomisi, 2021 genelinde ise yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en kuvvetli büyümeyi kaydetti.

ABD ekonomisi

KORONAVİRÜS SALGINI SIRASINDA ABD’NİN EKONOMİSİ KÜÇÜLMÜŞTÜ

ABD ekonomisi, koronavirüs salgınının etkisiyle 2020’de yüzde 3,4 küçülmüştü. Bu zamanda ABD ekonomisinin gelişme performansında, hususi yığın yatırımları, ihracat, kişisel tüketim harcamaları ve konut dışı durağan(durgun) yatırımlardaki artışın federal, eyalet ve mahalli yönetim harcamalarındaki düşüşle kısmen dengelenmesi etkili oldu.

YATIRIMLAR ARTIRILDI

Aynı dönemde ithalat da artış gösterdi. Dördüncü çeyreğe ilişkin GSYH’deki revizyonda ise durağan(durgun) yatırımlar ile eyalet ve mahalli yönetim harcamalarındaki yukarı yönlü revizyonların kişisel tüketim harcamalarında meydana getirilen aşağı yönlü revizyonla dengelenmesi belirleyici oldu.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.