ABD önerilerimiz mevzusunda sessiz kalıyor

17.02.2022
ABD önerilerimiz mevzusunda sessiz kalıyorRusya, güvenlik garantileri taslağı mevzusunda ABD ve NATO’nun kendilerine verdiği yanıttan memnun olmadığını belirterek ABD’nin tavsiyeler mevzusunda sessiz kaldığını altını çizdi.


Rusya: ABD önerilerimiz konusunda sessiz kalıyor

ABD ve NATO’nun kendilerine verilen yanıttan memnun olmadıklarını her platformda duyuran Rusya, güvenlik garantileri taslağı mevzusunda yanıt mektubu yayınladı.

11 SAYFALIK CEVAP MEKTUBU YAYINLADI

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafınca gösterilen 11 sayfalık mektupta, Ukrayna’nın NATO’ya dahil edilmesi durumunda Rusya ile NATO’nun karşı karşıya gelebileceği anlatılarak, “Ukrayna NATO’ya kabul edilirse, Kiev’deki rejimin Kırım’ı güç yöntemiyle geri alma girişiminde bulunarak Şimal Atlantik Antlaşması’nın 5. maddesi uyarınca ABD ve müttefiklerini Rusya’yla direkt silahlı çatışmaya çekmesi yönünde gerçek bir tehdit ortaya çıkar” denildi.

Rusya’nın ABD’nin kendilerine kafi cevabı vermediği savunulan mektupta, “Bunlar, NATO’nun daha çok genişlemesinin reddedilmesi, ‘Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO üyesi olacağı’ belirtilen ‘Bükreş Formülünün’ geri çekilmesi ve herhangi bir askeri etkinlik yürütmek için altyapılarının kullanımı ve hücum nitelikli olanlar dahil askeri kabiliyetlerin ve NATO altyapısının Rusya-NATO Kurucu Senedi’nin imzalandığı 1997 yılındaki durumuna geri dönüşü dahil olmak suretiyle daha ilkin SSCB’de yer edinen ve İttifak üyesi olmayan devletlerin topraklarında askeri üsler kurulmasının reddedilmesidir” denildi.

“RUSYA’NIN KIRMIZI ÇİZGİLERİ GÖZ ARDI EDİLMEYE DEVAM EDİYOR”

Rusya sınırlarına yakın yerlerde artan ABD ve NATO askeri faaliyetleri kaygı verici olduğu vurgulanan mektupta, “Bizim kırmızı çizgilerimiz ve temel güvenlik çıkarlarımız ile Rusya’nın onları koruma mevzusundaki egemen hakkı göz ardı edilmeye devam ediyor. Rusya topraklarındaki belirli bölgelerden askerlerin çekilmesine yönelik nihai talepler ve buna daha sert yaptırım tehditleri kabul edilemez ve gerçek mutabakatlara varma umutlarını baltalıyor” denildi.

Rusya: ABD önerilerimiz konusunda sessiz kalıyor #1

ABD’nin verdiği cevapta Ukrayna’daki gerilime Rusya’nın sebep bulunduğunun anlaşıldığı anlatılan mektupta, “ABD’nin Rusya’nın önerilerine verdiği yanıtta, Avrupa’nın güvenliği alanındaki durumun iyileştirilmesi sürecinde ilerlemenin sadece Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik tehdit edici eylemlerinden meydana gelen gerilimin düşürülmesi kaydıyla elde edilebileceği mevzusunda ısrarcı olduğunu görüyoruz. Şu demek oluyor ki anladığımız kadarıyla Rus birliklerinin Ukrayna sınırlarından uzaklaştırılmasını talep ediyorlar” ifadeleri kullanıldı.

“ABD ÖNERİLERİMİZ KONUSUNDA SESSİZ KALIYOR”

Mektupta, “Bununla beraber ABD, bir tek ‘karşılıklı yükümlülükler’ hakkında konuşmaya, ‘Ukrayna topraklarında, cenk görevine haiz sürekli kuvvetler konuşlandırmaktan vazgeçmeye’ ve ‘konvansiyonel kuvvetler konusunu görüşme etme ihtimalini değerlendirmeye’ hazır. Geri kalanına ulaşınca, ABD tarafı, ikili antak kalma taslağının 4. maddesinin 2. bendinde ve 5. maddenin 1. bendinde yer edinen önerilerimiz mevzusunda sessiz kalıyor ve ‘ABD ve NATO kuvvetlerinin mevcut konfigürasyonunun sınırı olan, orantılı ve NATO-Rusya Kurucu Yasası kapsamındaki yükümlülüklerle tamamen tutarlı bulunduğunu’ belirtiyor” denildi.

“RUSYA, ASKERİ-TEKNİK ÖNLEMLERİN UYGULANMASI DA DAHİL KARŞILIK VERMEK ZORUNDA KALACAKTIR”

Mektupta, “ABD ve müttefikleri tarafınca güvenliğimizin sağlanmasıyla ilgili kati, yasal olarak bağlayıcı garantiler sunulması mevzusunda antak kalma hayata geçirmeye ABD tarafının hazır olmaması sebebiyle Rusya, askeri-teknik önlemlerin uygulanması da dahil karşılık vermek zorunda kalacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Rusya: ABD önerilerimiz konusunda sessiz kalıyor #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.