ABD ve AB’den, BM’nin Yemen’de ateşkesin uzatılması çağrısına destek

02.10.2022
ABD ve AB’den, BM’nin Yemen’de ateşkesin uzatılması çağrısına destek


ABD ve Avrupa Birliği, Yemenli taraflardan, ülkede 6 aydır devam eden ve süresi bugün sona erecek ateşkesin uzatılması için Birleşmiş Milletlerin (BM) yapmış olduğu çağrıyı kabul etmelerini istedi.

ABD ve AB'den, BM'nin Yemen'de ateşkesin uzatılması çağrısına destek

Yemen’deki İran destekli Husilerin, ateşkesin uzatılmasına yönelik uzlaşının çıkmaza girdiğini duyurmasının peşinden ABD’nin Yemen Büyükelçiliği ve AB Yemen Misyonundan izahat geldi.

ABD’nin Yemen Büyükelçisi Steven Fagin açıklamasında, Ateşkesin uzatılması mevzusunda ilerleme kaydedilememesinden endişeliyim. ifadesini kullandı.

Fagin, Yemenli taraflara, son 6 ayda kaydedilen ilerlemeyi boşa çıkarmama ve ateşkesin uzatılmasını kabul ederek Yemen halkını önceleme çağrısı yapmış oldu.

AB desteğini deklare etti

AB Yemen Misyonunun Twitter hesabından meydana getirilen açıklamada ise BM Yemen Hususi Temsilcisi Hans Grundberg’in, Yemenli taraflara ateşkesin uzatılmasıyla ilgili yapmış olduğu çağrının desteklendiği ifade edildi.

Ateşkesin Yemen halkı için birçok yarar sağladığına işaret edilen açıklamada, yolların açılması ve maaşların ödenmesi de dahil olmak suretiyle ateşkesin kapsamının genişletilmesinin zamanının geldiği vurgulandı.

ABD ve AB den, BM nin Yemen de ateşkesin uzatılması çağrısına destek #1

Yemen hükümeti ateşkesin uzatılmasını istiyor

Yemen hükümeti, Grundberg’den ateşkesin genişletilmesi ve uzatılması yönünde bir teklif aldığını ve buna pozitif yönde yaklaşacağını açıklarken, Husilerin görüşme heyeti mevzuyla ilgili uzlaşı sürecinin çıkmaza girdiğini duyurmuştu.

BM Yemen Hususi Temsilcisi Hans Grundberg, Yemen hükümeti ile Husiler içinde 2 Nisan’dan bu yana devam eden ateşkesin uzatılması için görüşmeler yürütüyor.

ABD ve AB den, BM nin Yemen de ateşkesin uzatılması çağrısına destek #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.