ABD ve SpaceX’ten Ukrayna’ya 3 milyon dolarlık Starlink yardımı

09.04.2022
ABD ve SpaceX’ten Ukrayna’ya 3 milyon dolarlık Starlink yardımı


SpaceX CEO’su Elon Musk, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonrasında ülkeye Starlink terminalleri gönderme sözü vermişti. Son olarak ABD ve SpaceX içinde, Starlink terminallerinin Ukrayna’ya gönderilmesi için milyonlarca dolarlık bir antak kalma yapıldığı ortaya çıktı.

Washington Post’a nazaran ABD Birleşik Devletleri Internasyonal Kalkınma Ajansı (USAID), 1333 terminal için terminal başına 1500 dolar ve terminaller için 800 bin dolar ulaşım tutarı ödedi. SpaceX ise bugüne dek averaj 10 milyon dolar değerinde 3667 Starlink terminalini Ukrayna’ya bağışladı.

Elon Musk’tan Starlink uyarısı: ‘Uzak tutun’


Elon Musk’tan Starlink uyarısı: ‘Uzak tutun’

Ukrayna’ya web desteği sağlamak için Starlink terminalleri gönderen Elon Musk, hizmetin kullanımına ilişkin önemli uyarıda bulunmuş oldu.

ABD, SpaceX ortaklığıyla Ukrayna’ya Starlink gönderdi

USAID tarafınca meydana getirilen basın açıklamasında, Starlink yardımı için SpaceX ile ortaklık kurduklarını doğruladı. Yalnız kurum, bu bağışı “{{özel sektör}}” yerine “kamu-özel ortaklığı” olarak nitelendirdiklerini söylemiş oldu.

ABD Birleşik Devletleri Internasyonal Kalkınma Ajansı, 2 milyon dolarlık Starlink terminali satın alırken, sevkiyat için 800 bin dolar harcadı. USAID sözcüsü Rebecca Chalif yapmış olduğu açıklamada, bağışın 3 milyon doları bulduğunu ve SpaceX’in de katkısıyla 5 binden fazla Starlink terminalinin tedarik edildiğini deklare etti:

“Starlink uydu terminalleri, Ukrayna’nın herhangi bir yerinden sınırsız, kontrolsüz veri bağlantısı sağlayacak. Terminaller, kamu görevlilerinin ve eleştiri yurttaş hizmet sağlayıcılarının Ukrayna içinde ve dış dünya ile kontakt kurmaya devam etmesine izin verecek.”

SpaceX’in web yardımı, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov tarafınca SpaceX CEO’su Elon Musk’a gönderilen bir talep üzerine başlamıştı. Musk bu isteğe sessiz kalmayarak, “Ukrayna’da Starlink hizmeti artık etken. Yolda daha oldukça terminal var” yanıtını vermişti.

Starlink terminallerinin Ukrayna’ya ilk sevkiyatı 1 Mart’ta, ikinci sevkiyatı ise 9 Mart’ta gerçekleşti. Starlink haricinde tamamen Rusya ağlarına bağlı olan Ukrayna web altyapısı, Starlink’e rağmen çekince altında olmaya devam ediyor.

Peki ya siz ABD ve SpaceX arasındaki Starlink anlaşması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir