ABD’de, evlatları öldüren gizemli hepatitin sebebi araştırılıyor

08.05.2022
ABD’de, evlatları öldüren gizemli hepatitin sebebi araştırılıyorABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi, çocuklarda ölüme yol açan gizemli hepatitin niçin kaynaklandığına yönelik araştırma başlatıldığını deklare etti.


ABD'de, çocukları öldüren gizemli hepatitin nedeni araştırılıyor

Koronavirüs salgını ile savaşım kapsamında alınan tedbirler bir çok ülkede gevşetilirken, değişik coğrafyalarda gizemli hepatit sebebiyle yaşanmış olan ölümler mercek altına alındı.

ABD’de, 25 eyalette 100’den fazla çocukta görülen hepatit vakası sebebiyle 5 çocuk yaşamını yitirdi.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi (CDC), ölüme sebep olan hepatit vakalarının sebebini araştırdıklarını deklare etti.

Evcil hayvanlardan bulaşma ihtimali araştırılıyor

AA’nın haberine gore; CDC’nin bulaşıcı hastalıklardan görevli müdür yardımcısı Dr. Jay Butler, eyaletlerin sıhhat departmanlarıyla 5 çocuğun yaşamını kaybetmiş olduğu hepatit vakaları üstüne ortak bir emek harcama yürüttüklerini, hastalığın ‘evcil hayvanlardan bulaşmış olma ihtimalini’ araştırdıklarını belirtti.

ABD de, çocukları öldüren gizemli hepatitin nedeni araştırılıyor #1

2021’den bu yana evlatların yüzde 94’ü hastaneye kaldırıldı

Butler, Ekim 2021’den bu yana sebebi bilinmeyen hepatit vakalarıyla ilgili şikayette bulunan evlatların yüzde 94’ünün hastaneye kaldırıldığını ve yüzde 14’ünün karaciğer nakline gereksinim duyduğunu söylemiş oldu.

CDC yetkilisi, doktorlar ve halk sağlığı yetkililerine, karaciğer enzimleri yükselmiş 10 yaşın altındaki benzer çocuk vakaları olup olmadığını bildirmeleri mevzusunda çağrıda bulunmuş oldu.

Merkez, 21 Nisan’da da doktorları Alabama’da 9 çocukta görülen alışılmadık hepatit vakaları kümesi mevzusunda uyarmıştı. CDC’nin uyarısı, İngiltere, Galler, İskoçya ve Şimal İrlanda’dan açıklanamayan hepatit vakalarıyla hastanelere gelen düzinelerce çocukla ilgili raporların arkasından geldi.

Görülen emareler

Hastalığa yakalanan evlatların çoğunda, bitkinlik, iştahsızlık, kusma, ishal, karın ağrısı, koyu renkli idrar, açık renkli dışkı ile ciltlerinde ve gözlerinde sararma şeklinde emareler görüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Dünya Sıhhat Örgütü Küresel Hepatit Programı’nda çalışan Dr. Philippa Easterbrook, 1 Mayıs itibarıyla 20 ülkede salgınla bağlantılı 228 ihtimaller içinde olay bulunduğunu ve 50’den fazla vakanın araştırıldığını kaydetmişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir