ABD’de enflasyon 41 senenin en yüksek seviyesinde

13.04.2022
ABD’de enflasyon 41 senenin en yüksek seviyesindeABD’de Mart 2022 enflasyon oranı (TÜFE) bilgisi paylaşıldı ve ABD’de enflasyon aylık yüzde 1,2 senelik ise yüzde 8,5 ile 41 senenin en üst seviyesinde açıklandı.

ABD enflasyon verileri küresel ekonomilerin hedefindeydi. Bu sebeple enflasyonu düşürmeye odaklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek devrin para politikası gelecek olan enflasyon verisine bakılırsa şekillenecekti. ABD Emek harcama bakanlığı mart ayı enflasyonunu deklare etti. Bundan sonrasında Fed’in enflasyonu belirli bir düzeyde tutabilmesi için yapacağı siyaset faizi artırma ya da değişik bir hamlesi tüm piyasalara yansıyacak.

ABD’de enflasyonda 41 senenin rekoru

Buna bakılırsa ABD’de enflasyon, aylık yüzde 1,2 senelik ise yüzde 8,5 olarak 1982 yılından beri en yüksek seviyesini görerek 41 senenin rekorunu kırdı.

Enflasyonun yüksek gelmesi bekleniyordu

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, mart enflasyonunun “muhteşem” bir halde yüksek gelmesini beklediklerini ifade etmişti. Ekonomistlerin mart ayı için senelik bazdaki enflasyon beklentileri yüzde 8,4’tü.

ABD’de tüketici tutarları martta bundan önceki aya bakılırsa beklentilere paralel olarak yüzde 1.2 arttı. Tüketici tutarları şubat ayında bundan önceki aya bakılırsa yüzde 0,8 artmıştı.

Besin ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek tüketici fiyatlarıysa martta aylık olarak yüzde 0,3, senelik olaraksa yüzde 6,5 terfi etti. Ekonomistlerin mart ayı için aylık çekirdek enflasyon beklentileri yüzde 0,5’ti.

dolar

Dünya şimdi de enflasyon verisinin açıklanmasından sonraki gelişmelere odaklandı

ABD’nin enflasyonu dünyanın ekonomik dengeleri açısından merakla bekleniyordu. Enflasyon verisi açıklanmadan ilkin piyasalar üstünde baskı oluşturmuştu. Verinin beklentilere paralel olarak artmasının getirmiş olduğu yansımalar da ilgi ile takip edilecek.

ABD’nin son bir yıldaki enflasyon verileri:

enflasyon

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir