ABD’de enflasyon, Fed’in gündemini belirliyor

14.08.2022
ABD’de enflasyon, Fed’in gündemini belirliyor


Küresel hisse piyasaları, ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında artış göstermesiyle alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Fed’in faiz adımları gündemde kalmaya devam ediyor.

ABD'de enflasyon, Fed'in gündemini belirliyor

Fed yetkililerinin gelecek hafta yapacakları sözle yönlendirmelerin piyasaların yönü üstünde etkili olması beklenirken, Fed’in toplantı tutanakları da yatırımcıların odağında olacak.

Hafta içinde, ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda senelik yüzde 8,5 artarken, aylık bazda değişiklik göstermedi.

TÜFE’nin piyasa beklentilerinin altında kalması varlık tutarları üstündeki baskıyı azaltırken, New York borsasında Dow Jones ve S&P 500 endeksi son üç ayın zirvesine çıktı.

ABD’de enflasyon ve resesyona ilişkin işaretler takip edilmeye devam ediyor

AA’nın haberine gore ABD’de hisse piyasaları bu hafta pozitif bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler yoğun makroekonomik veri takviminde verilerdeki enflasyon ve resesyona ilişkin işaretlere çevrildi.

Fed yetkililerin gelecek hafta yapacakları sözle yönlendirmelerin de piyasaların yönü üstünde etkili olması beklenirken, ek olarak Fed’in toplantı tutanakları da yatırımcıların odağında olacak.

Bu hafta ülkede açıklanan makroekonomik verilere gore, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık bazda yüzde 0,5 gerilerken, senelik bazda yüzde 9,8 artarak beklentilerin altında gerçekleşti.

Söz mevzusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 3,26, Nasdaq endeksi yüzde 3,08 ve Dow Jones endeksi yüzde 2,92 kıymet kazanmıştır.

Fed

Öncü göstergeler verileri gündemde

15 Ağustos ile başlamış olan haftanın veri takviminde, pazartesi New York Fed endüstri endeksi, salı inşaat izinleri, konut başlangıçları, endüstri üretimi ve kapasite kullanımı, çarşamba perakende satışlar ve Fed tutanakları, perşembe Philadelphia Fed imalat endeksi, ikinci el konut satışları ve öncü göstergeler verileri takip edilecek.

Merkez Bankası’nın faiz sonucu takip edilecek

Gelecek hafta gözler yurt haricinde yoğun veri gündemine, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz sonucuna çevrildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.