ABD’de mal ticareti açığı geçen ay terfi etti

26.01.2022
ABD’de mal ticareti açığı geçen ay terfi ettiABD’de mal ticareti açığının, geçen ay aylık bazda yüzde 3 artışla 101 milyar dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine geldiği açıklandı.


ABD'de mal ticareti açığı geçen ay yükseldi

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını beklerken, ekonomiye dair verileri açıklanmaya devam ediyor.

ABD Tecim Bakanlığı, Aralık 2021 dönemine ilişik mal ticareti dengesi, toptan eşya ve perakende stoklarına ilişkin verileri deklare etti.

MAL TİCARET AÇIĞI YÜZDE 3 ARTTI

Buna bakılırsa, öncü dış tecim açığı olarak adlandırılan mal ticareti açığı, geçen ay bundan önceki aya kıyasla yüzde 3 artarak 101 milyar dolara terfi etti.

Bu zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan mal ticareti açığının 96,1 milyar dolar olması öngörülüyordu. Mal tecim açığı geçen yıl kasımda 98 milyar dolar olmuştu.

ABD

MAL İTHALATI YÜZDE 2 YÜKSELDİ

Söz mevzusu dönemde mal ithalatı yüzde 2 artışla 258,3 milyar dolara yükselirken, mal ihracatı yüzde 1,4 artarak 157,3 milyar dolara çıktı.

TOPTAN EŞYA STOKLARI ARTIŞ GÖSTERDİ

Ek olarak toptan eşya stokları geçen ay aylık bazda yüzde 2,1 artarken, perakende stoklarındaki artış yüzde 4,4 oldu.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.