ABD’de mortgage faiz oranı 16 senenin zirvesine çıktı

05.10.2022
ABD’de mortgage faiz oranı 16 senenin zirvesine çıktı


ABD’de 30 yıl vadeli mortgage (konut kredisi) için averaj faiz oranı yüzde 6,75 ile 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD'de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesine çıktı

Ülkede ABD Merkez Bankası (Fed) yüksek enflasyon karşısında agresif faiz artırımlarına devam ederken, borçlanma maliyetlerindeki artış konut piyasası üstünde tesirini sürdürdü.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine gore, mortgage başvuruları 30 Eylül ile biten hafta bundan önceki haftaya kıyasla yüzde 14,2 azaldı.

Mortgage faiz oranları en yüksek seviyede

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için averaj faiz oranı ise yüzde 6,52’den 6,75’e terfi etti. Böylece, söz mevzusu faiz oranı 2006’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage için averaj faiz oranı da yüzde 5,7’den 5,96’ya terfi etti.

Başvurular düştü

AA’nın aktardığı bilgilere gore, MBA Iktisat ve Sanayi Tahmininden Görevli Başkan Yardımcısı Joel Kan, mortgage oranlarının geçen hafta yükselişini sürdürdüğünü ve buna bağlı olarak mortgage başvurularının 1997’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini belirtti.

Mevcut oranın geçen yıla kıyasla ikiye katladığına işaret eden Kan, yalnız son 7 haftada 130 baz puan arttığını kaydetti.

Mortgage başvurularındaki düşüşte Ian Kasırgası’nın da etkili bulunduğunu aktaran Kan, kasırganın vurmuş olduğu Florida’da başvuruların yüzde 31 azaldığını bildirdi.

ABD de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesine çıktı  #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.