ABD’de üflemeli koronavirüs kontrol aleti geliştirildi

17.04.2022
ABD’de üflemeli koronavirüs kontrol aleti geliştirildiAraştırmacılar, koronavirüsle mücadelede yeni bir yöntemi devreye alıyor. Üflemeli aygıt için “İleriye doğru büyük bir adım” yorumları yapılmış oldu. Cihazın dezavantajları da göze çarpıyor.


ABD'de üflemeli koronavirüs test cihazı geliştirildi

Koronavirüs salgınında vakalar, son dönemde azalış gösteriyor.

Bununla beraber sıhhat yetkilileri, pandemiye karşı dikkatli olunmasını istiyor.

Koronavirüs tespitinde kullanılan geleneksel kontrol yöntemine alternatif olarak üflemeli kontrol görücüye çıkarıldı.

Nefese dayalı korona testi

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA), ülkede nefese dayalı ilk koronavirüs kontrol yöntemine onay verdi.

New York Times’ın haberine gore; InspectIR Breathalyzer için çıkan acil kullanım izni, nefese dayalı teşhis ve koronavirüs için yenilikçi yeni testler geliştirmeye yönelik senelerce devam eden arayışta anlamlı bir kilometre taşı.

“Coşku verici bir gelişme”

Kaliforniya Üniversitesi’nden Cristina Davis, “Bunun, tüm nefes analizi alanı için coşku verici bir gelişme bulunduğunu düşünüyorum. İleriye doğru büyük bir adım.” dedi.

Sadece bilim adamları, nefes testlerinin zorlukları ortaya çıkardığını ve bu hususi cihazın birkaç ergonomik sınırlamaya haiz bulunduğunu söylüyor.

ABD de üflemeli koronavirüs test cihazı geliştirildi #1

Dezavantajları var: Valiz boyutunda

Nefes testi için geliştirilen aygıt oldukça büyük ve bir valiz boyutunda. Ek olarak, sıhhat uzmanları tarafınca denetlenen eğitimli operatörler tarafınca kullanılabiliyor.

Cihazın arkasındaki şirket, testler mevzusunda yüksek doğruluk oranlarına işaret ederken, bazı uzmanlar verilerin yeterince incelenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Haftada 100 aygıt üretimi planlanıyor

InspectIR Systems kurucularından John Redmond, ilk cihazların piyasaya sürülmesinin 10 ila 12 hafta sürebileceğini kaydetti. Şirket, haftada 100 aygıt üretmeyi planlıyor.

ABD de üflemeli koronavirüs test cihazı geliştirildi #2

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.