ABD’deki kurultay baskınında yeni gelişme: Toplumsal medya devleri ifadeye çağrıldı

14.01.2022
ABD’deki kurultay baskınında yeni gelişme: Toplumsal medya devleri ifadeye çağrıldı


6 Ocak 2021 tarihinde eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin başkanlık seçimlerinin neticelerini protesto etmek amacı ile Kurultay binasını basmasının yankıları sürüyor. Son olarak 5 kişinin öldüğü ayaklanmayı soruşturan Temsilciler Meclisi Hususi Komitesi; Meta, Twitter, Reddit ve Google şeklinde şirketleri ifadeye çağırdığını duyurdu. Feysbuk’un ana şirketi Meta’dan büyük ayrılık! Eski adı Feysbuk olan Meta şirketi, önemli bir ayrılıkla […]

6 Ocak 2021 tarihinde eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin başkanlık seçimlerinin neticelerini protesto etmek amacı ile Kurultay binasını basmasının yankıları sürüyor. Son olarak 5 kişinin öldüğü ayaklanmayı soruşturan Temsilciler Meclisi Hususi Komitesi; Meta, Twitter, Reddit ve Google şeklinde şirketleri ifadeye çağırdığını duyurdu.

Facebook’un ana şirketi Meta’dan büyük ayrılık!


Feysbuk’un ana şirketi Meta’dan büyük ayrılık!

Eski adı Feysbuk olan Meta şirketi, önemli bir ayrılıkla gündeme oturdu. Şirkette uzun bir süredir çalışan bir isim ile yollar ayrıldı

‘ABD kurultay baskını ile ilgili verilen belgeler kafi değil’

Temsilciler Meclisi Hususi Komitesi, soruşturma ile ilgili Meta, Twitter, Reddit ve Google şeklinde şirketlerden şu ana kadar aldıkları yanıtların yetersiz bulunduğunu ve bundan dolayı şirket yetkililerini soruşturma hakkında ifade vermeye çağırdıklarını duyurdu.

Komite Başkanı Bennie Thompson ise mevzu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

Temsilciler Meclisi Hususi Komitesi için iki önemli sual, yanlış bilgilerin yayılmasının ve sertlik içeren aşırıcılığın demokrasimize yönelik şiddetli saldırıya iyi mi katkıda bulunmuş olduğu ve toplumsal medya platformlarının insanları örgütlenmesini engellemek için hangi adımları attığıdır.

Aylarca devam eden etkileşimden sonrasında, bu temel soruları yanıtlamak için lüzumlu belgelere ve bilgilere haiz olmamamız büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Hususi Komite, Amerikan halkı için cevaplar almak ve 6 Ocak şeklinde bir şeyin yeniden asla yaşanmamasını sağlamak için tüm benliğiyle çalışıyor. Bu şeklinde önemli işlerimizin daha oldukca ertelenmesine kesinlikle izin veremeyiz.

Komite; Meta, YouTube, Twitter ve Reddit şirketlerinden ayaklanmanın başladığı 6 Ocak tarihindeki kullanıcı etkinliklerini ve verilerini 27 Ocak’a kadar kendilerine teslim etmelerini istedi. Bu açıklamanın arkasından Google ve Meta cephesinden Temsilciler Meclisi Hususi Komitesi ile lüzumlu iş birliklerinin yapılacağı açıklaması geldi. Hatta Meta’nın talep edilen belgeleri kısa süre içinde komiteye sunmuş olduğu öğrenildi.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.

Kaynak: shiftdelete.net


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.