ABD’den AirTag ile gizli saklı saklı takip gerçekleştiren kişilere önemli uyarı!

18.02.2022
ABD’den AirTag ile gizli saklı saklı takip gerçekleştiren kişilere önemli uyarı!


Apple’ın geçtiğimiz yılki Spring Loaded etkinliğinde kullananların beğenisine sunmuş olduğu yitik eşya bulma aleti AirTag, son dönemde kullanım amacından büyük seviyede saptı. Herhangi bir nesnenin tam konumunu bünyesinde barındırdığı UWB çipi ile tespit edebilen aygıt, insan takip etme benzer halde amaçlarla da kullanılıyor.

Apple, hususi yaşamın gizliliğini fazlasıyla ihlal eden bu durum sonrası harekete geçerek bazı güncelleme yayınlasa da, tam olarak istenen sonucu alamadı diyebiliriz. Kısa bir süre ilkin de ABD’den AirTag aleti ile ilgili önemli bir uyarı geldi.

AirTag ile gizli takip yapan adamın başı yandı!


AirTag ile gizli saklı saklı takip gerçekleştiren insanoğlunun başı yandı!

Bir bayanı, otomobilinin römork kısmına yerleştirdiği AirTag ile gizlice takip eden 56 yaşındaki insanoğlunun başı derde girdi.

İki ABD başsavcısı, AirTag ile gizli saklı saklı takip gerçekleştiren kişileri uyardı

Bilinmiş olduğu suretiyle AirTag, Bul ağında yer edinen, yakındaki aygıtların algılayabildiği güvenli bir Bluetooth sinyali yayıyor. Bu aygıtlar, AirTag’in konumunu iCloud’a gönderiyor ve bu sayede Bul ağı üstünden takip edilen takip aletinin nerede olduğu harita üstünde tam olarak gösterilebiliyor.

airtag takip

Bozuk para boyutunda olması sebebi ile kolaylıkla saklanabilen AirTag, çıkışından bir süre sonrasında gizli saklı saklı insan takip edeni yapıldığı vakaları ile gündeme gelmeye başladı. Bunun üzerine harekete geçen Apple, bu durumun önüne geçebilmek için geçtiğimiz senenin haziran ayında yeni bir güncelleme yayınladı.

Bu sayede aygıt, bağlı bulunmuş olduğu telefondan 8 ila 24 saat içinde uzak kalması halinde çevresindeki insanları uyarmak amacı ile saatte birkaç kere 15 saniyelik ”bip” sesi çıkarmaya başladı. Yalnız bu güncelleme de tam anlamıyla gizli saklı saklı insan takip edeni vakalarını engelleyemedi.

airtag takip

Bir süre ilkin New York Başsavcısı Letitia James ve Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, hususi yaşamın gizliliğini fazlasıyla ihlal eden bu durum sonrası önemli uyarılarda bulunmuş oldu. İki başsavcı, AirTag takip cihazıyla gizli saklı saklı insan takip edeni yapılmasının ağır bir kabahat olarak kabul edileceğini ve suçluların da aynı şekilde cezalandırılacağını deklare etti.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? AirTag ile gizli saklı saklı insan takip edeni yapılması mevzusundaki düşünceleriniz nedir? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.