AB’den Google’a üstün dereceli ‘kayırma’ cezası!

07.02.2022
AB’den Google’a üstün dereceli ‘kayırma’ cezası!


İsveç merkezli fiyat karşılaştırma hizmeti PriceRunner, bir Avrupa mahkemesinin AB antitröst yasalarını ihlal ettiğine karar vermesinin peşinden Google’a 2,1 milyar euro (2,4 milyar dolar) dava açtığını duyurdu.

Geçen Kasım ayında, Avrupa Birliği Genel Mahkemesi, kendi karşılaştırmalı alışveriş hizmetlerini rakiplerine tercih etmiş olduğundan Google’a üstün dereceli düzeyde 2,42 milyar Euro (2,8 milyar Doları) ceza kesme kararını onamıştı. Şimdi ise fiyat karşılaştırma hizmeti PriceRunner’dan “kendi hizmetini kayırma” iddiasıyla Google’a yeni bir suçlama geldi.

Google Stadia ile ilgili oyuncuları üzecek iddia


Google Stadia ile ilgili oyuncuları üzecek iddia

İddialara nazaran Google, odağını Stadia platformundan Google Stream hizmetine kaydırdı.

Google’a kendi hizmetini tercih etmiş olduğundan 2,4 milyar dolarlık dava

PriceRunner, Google’ın Avrupa’da “tekel benzeri bir konuma” haiz bulunduğunu ve AB Komisyonu’nun sonucuna hala uymadığına ve “hakim konumunu kötüye kullandığına” inandığını iddia etti. Hal bu şekilde olunca da trafiğin ve kârın kendisinden ve diğeri alışveriş hizmetlerinden yönlendirildiğini, sunmuş olduğu tekliflerin diğeri hizmetlere nazaran daha yüksek bulunduğunu ve tüketicilere zarar verdiğini dile getirdi.

PriceRunner CEO’su Mikael Lindahl Google’a açtıklarıyla davayla ilgili olarak, ihlalin devam etmesi ve her geçen gün artan tazminat miktarı sebebiyle nihai tazminat tutarının 2.4 milyar dolardan oldukça daha yüksek olmasını bekliyor.

CEO Mikael Lindahl, “Google’ın uzun seneler süresince bizlere verdiği zarar için tazminat istiyoruz, bir tek bu davayı, Google’ın son on dört senedir ve hala rekabet yasasını ihlal etmesinden büyük ziyan olan tüketiciler için bir savaşım olarak görüyoruz.” dedi.

Google, AB para cezasına karşı ilk temyiz başvurusunu yitirdi, bir tek geçen ay “Avrupa Hakkaniyet Divanı’ndan yasal açıklama gerektiren alanlar bulunduğunu düşünüyoruz.” diyerek bir yenisini başlattı.

Google ve PriceRunner arasındaki bu dava hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir