AB’den Microsoft’a müjde: Activision Blizzard anlaşmasına ilişkin karar açıklandı!

15.05.2023
AB’den Microsoft’a müjde: Activision Blizzard anlaşmasına ilişkin karar açıklandı!


Microsoft, oyun sektöründe daha güçlü hale gelmek için planlarını oluşturdu. Activision Blizzard’ı satın alarak büyük bir adım atma hamlesi, Sony benzer şekilde pazardaki büyük rakipler tarafınca rekabete aykırı olduğu sebebi öne sürülerek itiraz edildi. Satın alma süreci ile ilgili kararlar açıklanıyor. AB, Microsoft ile Activision Blizzard arasındaki anlaşmayı onayladı 2022’nin başlarında Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision […]

Microsoft, oyun sektöründe daha güçlü hale gelmek için planlarını oluşturdu. Activision Blizzard’ı satın alarak büyük bir adım atma hamlesi, Sony benzer şekilde pazardaki büyük rakipler tarafınca rekabete aykırı olduğu sebebi öne sürülerek itiraz edildi. Satın alma süreci ile ilgili kararlar açıklanıyor.

AB, Microsoft ile Activision Blizzard arasındaki anlaşmayı onayladı

2022’nin başlarında Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard’ı satın alma girişimi, oyun dünyasında adeta bomba tesiri yaratmıştı. Bu hamlenin peşinden sektördeki diğeri şirketlerin hisselerinde büyük düşüşler gözlemlenirken birçok şirket ve ülke bu antak kalma için itiraz etti. 3 tane önemli araştırma süreci başlamış oldu.

Microsoft ile Activision Blizzard

Uzun süredir Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve ABD komisyonlarında devam eden incelemeler sonuçlara varmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Birleşik Krallık anlaşmanın bilhassa bulut oyun sektöründeki rekabete büyük bir darbe vuracağına, anlaşmanın şirketlerden başka asla hiç kimseye faydası olamayacağını söyleyerek satın alma işlemini onaylamamıştı.

Microsoft ile Activision Blizzard, bu karara itiraz etti. Bir tek firmalar için diğeri bir incelemeden sevindirici haber geldi. Avrupa Birliği (AB) komisyonu, satın alma işlemini onayladı. Onaya ilişkin meydana getirilen açıklamada anlaşmanın süratli şekilde büyüyen bulut oyun sektörüne zarar verebileceği bir tek fakat firmanın verdiği tavizlerin antitröst endişelerini hafifletmek için kafi bulunduğunu söylendi.

Microsoft ile Activision Blizzard

Microsoft’un antak kalma için sunmuş olduğu sözlerin içinde Activision oyunlarını herhangi bir bulut oyun hizmetinde oynamasına müsaade eden 10 senelik bir taahhüt de yer ediniyor. Ek olarak şirket, rakip akış platformlarında sunulan oyunlarının standardını yada içeriğini düşürmeme sözü de verdi.

Kaynak: shiftdelete.net

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.