AB’den ticari anlaşmalarda kaide değişikliği

23.06.2022
AB’den ticari anlaşmalarda kaide değişikliğiAB, tecim anlaşmalarının boyutunu genişletiyor ve Paris İklim Anlaşması çerçevesine uymayanlara da yaptırım getirmekte kesin.


AB'den ticari anlaşmalarda kural değişikliği

Avrupa Birliği (AB), tecim anlaşmalarına “çevre” ve “emek verme standardı” şartı getirmeye karar verdi. Anlaşmalardaki emek verme ve iklim taahhütleri yerine getirilmezse yaptırımlara başvurulacağı bildirildi.

AB, üçüncü ülkelerle yapacağı tecim anlaşmalarına “çevre” ve “emek verme standardı” mevzularında şartlar getirmeye, bunlara uymayanlara yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

“Ticari anlaşmalar kalkınmayı artırıyor”

AB Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, ticari ortaklıkların geleceği mevzusunda hazırladıkları plana ilişkin Brüksel’de basın toplantısı düzenledi. Ticareti daha sürdürülebilir bir hale getirmek istediklerine işaret eden Dombrovskis, tecim anlaşmalarının AB’nin ekonomik büyümesini ve kalkınmasını artırdığını söylemiş oldu.

Yerine getirmeyenlere yaptırım uygulanacak

AA’nın haberine nazaran, tecim anlaşmalarındaki şartların uygulanmasını daha kuvvetli hale getireceklerine işaret eden Dombrovskis, “Anlaşmalardaki emek verme ve iklim taahhütleri yerine getirilmezse yaptırımlara başvuracağız.” ifadesini kullandı. Bu çerçevede Paris İklim Anlaşması yada Internasyonal Emek verme Örgütü’nün temel ilkelerinin ihlali sonucunda yaptırım uygulanması söz mevzusu olacak.

AB den ticari anlaşmalarda kural değişikliği #1

Yetki, AB Komisyonu’nda

Öte taraftan, AB üyesi 27 ülke adına tecim anlaşması yapma yetkisi AB Komisyonunda bulunuyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.