Adana’da ekmeği pahalı satan fırınlara denetim

10.06.2022
Adana’da ekmeği pahalı satan fırınlara denetimAdana’nın Kozan ilçesinde zabıta ekipleri, 50 kuruş zam yaparak ekmeği 3,5 TL’den satan fırın işletmecilerine 581 TL para cezası uyguladı.


Adana'da ekmeği pahalı satan fırınlara denetim

Adana’nın Kozan ilçesinde zabıta ekipleri, 200 gram ekmeğe 50 kuruş zam yapılarak 3,5 TL’den satılması üstüne fırınlarda denetim yapmış oldu.

Zammın yasal olmadığı belirtilerek ekmeği kendi belirledikleri fiyattan satan fırıncılara 581’er TL para cezası kesildi.

“Fiyat tarifesine uymayan ekmek imalatçısı esnafına tutunak tutularak işlem uyguladık”

Kozan Belediyesi Zabıta Müdürü Osman Taş, mart ayında alınan karar doğrultusunda 200 gram ekmeğin satış fiyatının 3 TL olarak belirlendiğini belirterek, “Son günlerde gelen ihbarlar üstüne fırınlarda ekmeğin 3.50 TL’ye satılmış olduğu suç duyurusu aldık. Belirlenen gramaj ve fiyat tarifesine uymayan ekmek imalatçısı esnafına tutanak tutularak cezai işlem uyguluyoruz” dedi.

Adana’da ekmeği pahalı satan fırınlara denetim VİDEO

“Millete ekmek yok diyemem, yapmak zorundayım”

Fırın işletmecisi Mustafa Kozanoğlu, girdilerin devasa yükseklikte bulunduğunu belirterek, “Biz zarar ediyoruz. Elektrik faturamız yakıt giderimiz oldukca arttı. Ben de isterim ekmek 2,50 TL’ye düşsün fakat kurtarmıyor. Kurtarmadığı için biz bunu yapmak zorunda kaldık. Ben kurtarmadığı için 3.50 TL’ye satıyorum. Millete ekmek yok diyemem yapmak zorundayım ayakta durabilmek için” diye konuştu.

Adana da ekmeği pahalı satan fırınlara denetim  #1

“Ekmek çıkaramayacak duruma geldik”

İHA’nın haberine gore, denetimde ceza uygulanan bir başka ekmek imalatçısı Salih Dilci ise, “Tüm girdilerimize zam geldi. Yalnız 50 kuruş zam uyguladık. Ekmek çıkaramayacak duruma geldik” ifadelerini kullandı.

Adana da ekmeği pahalı satan fırınlara denetim  #2

“Türkiye’nin her yerinde 4 lira, 5 lira”

Kozan Fırıncılar, Tatlıcılar, Pastacılar, Lokantacılar ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muhammed Yorulmaz ise 2 hafta ilkin ekmeğin 4 TL olması için Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliğine başvurduklarını belirterek, “Ikimiz de acil şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz. Türkiye’nin her yerinde 4 lira 5 lira. Biz vatandaşa ulaştırabilmek için minimum seviyede zam uyguladık. Devletten aldığımız unda bile artış var. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonrasında ekmek 3 lira satılacak denirse bakkal ve bayilere ekmek vermeyeceğiz. Bizim bunu bu fiyata satma şansımız yok” dedi.

Adana da ekmeği pahalı satan fırınlara denetim  #3

Adana da ekmeği pahalı satan fırınlara denetim  #4

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.