Adana’da limonun kabuğu kendinden kıymetli

11.01.2022
Adana’da limonun kabuğu kendinden kıymetliAdanalı üretici, branşında kilosuna 1 liraya alıcı bulamadığı limon ile portakalın kabuklarını kurutarak satıyor. Satılan kuru limon kabukları kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılıyor.


Adana'da limonun kabuğu kendinden değerli

Adana’nın Kozan ilçesinde narenciye yetiştiriciliği yapanlar, branşında kilosunu 1 liraya alıcı bulamadığı limonların kabuklarını kurutarak satıyor.

GEÇEN YIL LİMON KABUKLARI 5-7 LİRA ARASINDAYDI

Ahmet Yiğenoğlu, kuru narenciye kabuğunun kilosunu geçen yıl 5 ile 7 lira içinde sattıklarını bu yıl ise tüccarların hemen hemen fiyat vermediğini söylemiş oldu.

KOZMETİK VE İLAÇ SANAYİNDE KULLANILIYOR

Narenciye üretiminin yaygın yapıldığı Kozan’da branşında kalan narenciye ürünlerinin kabukları, kozmetik ve ilaç sanayinde kullanılmak suretiyle büyük bir emek ile tekrardan ekonomiye kazandırılmak için kurutuluyor.

Adana’da limonun kabuğu kendinden kıymetli VİDEO

limon

LİMONLAR TEK TEK SOYULUP KURUTULUYOR

Bazı üreticiler, bahçelerde topladıkları limon ve portakalları tek tek soyup kabuklarını iplere asarak kurutuyor.

Turunçlu Mahallesi’nde yaşayan Beyti Sert (65), emekli bulunduğunu eşiyle beraber narenciye kabuklarını kurutup sattıklarını söylemiş oldu.

limon

“SATILMAYAN LİMANLARIN KABUKLARINI KURUTUYORUZ”

Limonu branşında kalan Ahmet Yiğenoğlu ise limonun kabuklarını soymak için ailesiyle beraber yoğun bir mesai harcadıklarını belirterek, “Doğudan gelenler 500 kuruşa limonları aldı. Kalanları da bu şekilde kurutuyoruz. Soyup tek tek asıp kuruttuktan sonrasında tüccara veriyoruz. Batı bölgelerindeki fabrikalara gidiyor. Adana’mızda bunu değerlendirecek maalesef fabrikamız yok. 1 ton narenciye kabuğu kurutmayı hedefliyoruz. Geçen yıllarda kilosu 5 ile 7 içinde satılıyordu.

limon

BU YIL FİYAT BELLİ DEĞİL

Bu yıl fiyat belli değil. Fakat limon altına düşerse asit ağaca ve toprağa  zarar veriyor. Bu şekilde değerlendiriyoruz. En azından ekonomiye kazandırmış oluyoruz. Hepimiz kazanmış oluyor.dedi.

limon

limon

limon

limon

limon

limon

limon

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir