Adblock Plus binlerce dolarlık telif davasını kazanmıştır

21.01.2022
Adblock Plus binlerce dolarlık telif davasını kazanmıştır


Popüler reklam filtreleme tarayıcı uzantısı Adblock Plus’ın geliştiricisi Eyeo, Axel Springer izlenme grubu tarafınca telif hakkı sebebi öne sürülerek kendisine karşı oluşturulan bir davayı kazandığını duyurdu. Dava, Almanya’daki Hamburg Bölge Mahkemesi tarafınca hakimlerin programın telif hakkı yasasını ihlal etmediğini söyleyerek reddedildi.

Axel Springer ve Eyeo arasındaki yasal ihtilaf sekiz yıl sürdü. Springer ilk olarak 2014 senesinde Köln Bölge Mahkemesi’nde dava açmıştı. Alman şirket başlangıçta kısmi bir başarı elde edebilse de, Federal Hakkaniyet Divanı (BGH) meydana getirilen itirazı kabul etmedi.

Sözleşmeye aykırı internet hızına cezasız fesih müjdesi!


Sözleşmeye aykırı web hızına cezasız fesih müjdesi!

Yeni düzenlemeye bakılırsa vadedilen web hızı alınamadığı takdirde taahhüt, cayma bedeli olmadan iptal edilebilecek.

Adblock Plus ve Axel Springer içinde telif davası

Reklam, çevrim içi medya için ana gelir kaynaklarından biri olmaya devam ederken, ihtilaf açıkça fazlaca fazla maddiyat içeriyordu. Bu yüzden Springer, Eyeo’nun sitelerinde reklamları engellemeyi bırakmasını istemekle kalmadı, bununla birlikte 2016’dan beri engellenen tüm reklam aramaları için fazladan tazminat talep etti.

https://i1.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/01/Vodafone-hatlarda-internet-ayarlari-nasil-yapilir-8.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

İlk davalar rekabet hukukuna dayanıyordu. Reklam engelleyici parasız olsa da, göze batmayan reklamları filtre vasıtasıyla kaçırmak isterlerse Eyeo, şirketlere ücretli fırsatlar sunuyor. Bu, diğeri şirketlerin faaliyetlerine müdahale ettiğini düşündüğü için Axel Springer avukatları tarafınca yasa dışı değerlendirildi. Bir tek Hamburg Bölge Mahkemesi baş yargıçları bu iddiayı reddetti.

Son dava ise değişik bir açıdan ele alındı. Axel Springer, Adblock Plus’ın web sayfası koduna müdahale ederek telif hakkını ihlal ettiğini savundu. Grubun avukatları, 2012’de Hansa Yüksek Bölge Mahkemesi’nin PSP için kullananların haksız avantajlar elde etmesine müsaade eden bir hile programını yasakladığı vakası aktardı.

Bir tek Hamburg mahkemesi iki dava içinde temel bir fark olduğuna inanıyor: Düzgüsel olarak Adblock Plus, web sayfası kodunu geliştiricilerinin istemeyeceği şekilde değiştirir. Bir tek değişimler, aktarılan dosyaların kendisinde değil, yalnızca kullanıcı tarafında, özetlemek gerekirse tarayıcıda oluşturulan ekranın yapısında gerçekleştirilir.

Yargıçlar, telif hakkının fazlaca geniş yorumlanmasının, HTML kodunu değiştirerek çalışan diğeri “zararsız” tarayıcı uzantılarını da etkileyeceğini altını çizdi. World Wide Web Consortium (W3C) tarafınca belirlenen açık standartlara bakılırsa, herhangi bir hızla gelişen değişen teknolojinin yada tüketicinin bir web sayfası sayfasının görünümünü değiştirmesini esasen yasa dışı sayılmaktadır.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.