Adele’e 45 kilo verdiren Sirtfood rejimi nedir?

15.08.2022
Adele’e 45 kilo verdiren Sirtfood rejimi nedir?


Verdiği kilolarla büyük bir değişiklik yaşayan ve bunu Sirtfood rejimiyle başardığını açıklayan dünyaca meşhur yıldız Adele’in uyguladığı rejim hakkında bilinmesi gerekenleri derledik…

Adele'e 45 kilo verdiren Sirtfood diyeti nedir?

Dünyaca meşhur müzisyen Adele, kilo kaybının yaşamını değiştirdiğini söylüyor. Dönüşümüne 2012 senesinde sigara, alkol ve tatlılara veda ederek süregelen meşhur yıldız, senelerce fazla kiloları ve halktan gelen eleştirilerle boğuştuğunu, bu yüzden koronavirüs salgınında karantina esnasında günde üç defaya kadar egzersiz halletmeye başladığını ve arkasından Sirtfood diyetini keşfederek kilo verdiğini söylüyor.

İşte İngiliz müzisyen Adele’in 45 kilograma kadar kilo verd,ü, rejimle ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan her şeyi…

Adele e 45 kilo verdiren Sirtfood diyeti nedir? #1

Sirtfood rejimi nedir?

Sirtfood rejimi, hızla bir beslenme fenomeni haline geldiği 2017 senesinde Aidan Goggins ve Glen Matten tarafınca yayınlanmıştır. Bu diyetin yönlendirildiği anahtar şey, kuvvetli antioksidan aktiviteye haiz nebat bileşikleri olan polifenollerdir. En oldukca meyvelerde, sebzelerde, çayda ve kakaoda bulunurlar.

Polifenoller metabolizma, irin ve yaşam süresi dahil olmak suretiyle bir takım vücut fonksiyonunu düzenleyen sirtuin proteinlerini aktive eder. Araştırmalar devam etse de vücutta artan sirtuin seviyelerinin sıhhatli ve daha uzun bir ömrü etkileyebileceği bilinmektedir.

Adele e 45 kilo verdiren Sirtfood diyeti nedir? #2

Sirtfood rejimi iyi mi yapılır?

Sirtfood rejimi iki aşamaya ayrılır.

1. Yeşil smoothie aşaması

İlk üç gün için günde üç yeşil smoothie ve yalnız sirtuin aktive eden yiyeceklere odaklanan bir öğün olmak suretiyle 1.000 kalori almanız gerekir.

Ondan sonra dördüncü günden yedinci güne kadar günlük kalori alımınızı 1500’e çıkaracaksınız. Aynı prensibe gore iki yeşil smoothie ve iki öğün tüketeceksiniz. Diyetin yazarlarına gore, yalnız yedi günde 4 kilo vermelisiniz.

Kilo vermek için sıhhatli yeşil smoothie’nize lahana, roka, maydanoz, ıspanak benzer biçimde yeşil sebzelerin yanı sıra kereviz, elma, zencefil ve limon ekleyebilirsiniz.

Maydanoz ve elmalı smoothieyi deneyin:

– 75 gr lahana

– 30 gr roka

– 5 gram maydanoz

– 2 sap kereviz

– Yarım yeşil elma

– 1 limon yada yarım limon

– 1 santimetre taze zencefil

– Yarım çay kaşığı matcha yeşil çay

2. Bakım aşaması

Önünüzdeki iki hafta süresince yeşil smoothie alımınızı günde bire indirecek ve öğünlerinizi üçe çıkaracaksınız. Her öğün sirtuinleri aktive eden yiyecekler içermelidir. En önemlisi, bu aşamada stresli ve zahmetli kalori sayımını durdurabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler: Lahana, maydanoz, soğan, roka, kırmızı acı biber, kereviz, yaban mersini, çilek, hurma

İçecekler: Kahve, matcha, yeşil çay

Otlar ve baharatlar: Soya, kapari, zerdeçal, yenibahar

Öteki malzemeler: Ceviz, bitter çikolata (%85 kakao), karabuğday, zeytinyağı, somon

Aynı çeşit yiyeceklerden sıkılmamak için kimi zaman çilek ve yaban mersini yerine ahududu ve böğürtlen benzer biçimde meyveler yiyebilir, ceviz yerine fıstık yada Antep fıstığını da mükemmel bir atıştırmalık olarak beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz.

Kilo kaybı ile sirtuin içeren gıdaların tüketimi arasındaki bağlantıyı doğrulayan oldukca fazla araştırma olmamasına karşın, bu diyetin oldukca etkili olduğu kanıtlanmıştır. Gıdalar sağlıklıdır ve uygun dengeyi destekleyen bir rejimdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.