Tane döneminde hangi besinler tüketilmeli?

16.11.2022
Tane döneminde hangi besinler tüketilmeli?


Hanımefendilerin 1 haftaya yakın devam eden regl dönemlerinde, yiyip içtikleri büyük ehemmiyet taşıyor. Bu dönem iştahı oluşturulan sadece kilo almak istemeyenlerin, tatlıdan uzak durması gerekiyor.

Adet döneminde hangi besinler tüketilmeli?

Tüm sıhhatli hanımefendiler her ay tertipli olarak, regl dönemleri yaşarlar. Bu dönem bazıları için ağrılı ve zor geçer.

Bazıları için rahat fakat bolca yiyecek yemeli geçebilir. Bu dönem bilhassa iştahlar oldukca açık olabilir. Çoğu zaman ise tatlılara yönelim adım atar.

Hanımdan hanıma değişen sadece çoğu zaman 7 gün devam eden bu dönem, tatlı krizlerinden kaçınmak gerekiyor.

Bilhassa kilo almaya meyili olan bayanların, sonradan pişman olmamak adına çikolataları dengeli tüketmesi önemlidir.

Yalnız regl döneminde değil, regl periyodu yaklaştığında da tatlı ihtiyacınız artabilir. Bunun önüne geçmek ise sıhhatli besinlere yönelmekle adım atar.

Tane sancısı yaşarken ya da sinirliyken güzel bir tatlı yiyecek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Sadece tatlı yediğinizde insülin seviyeleriniz büyük seviyede etkilenecektir.

Bundan dolayı iradenizi devreye sokmanız sizin yararınıza olacaktır. İredenizi denetim altında tutmak zor olabilir. Sadece yapmış olursanız regl döneminden sonrasında vüdudunuz yorulmamış olur.

Peki, Regl döneminde neler yemeli, iyi mi beslenmeliyiz? İşte yanıtı…

Regl döneminde beslenme

Tane döneminizde oldukca fazla karbonhidrat ve şeker tüketiminden kaçının. Canınız tatlı istediğiniz ya bir tane muz ya da bir parça bitter çikolata yiyin.

Bu dönem kahve ve tatlı ihtiyacınız olan şeyi dengelemek için, bol miktarda su için. Vücudunuzda ödem var ise limonlu su içmek iyi bir çözüm olabilir.

Adet döneminde hangi besinler tüketilmeli?  #1

Regl döneminde ve öncesinde ıspanak, brokoli, fasulye, somon giib besinlere yönebilirsiniz. Gene kucak kucak salata yiyebilirsiniz. Demir içeren yiyecekleri tüketerek kanınızın demir açısından varlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Çilek, yaban mersini, ahududu ve dut benzer biçimde meyveler, gene tatlı ihtiyacınız olan şeyi dengelemeye destek olabilir.

Adet döneminde hangi besinler tüketilmeli?  #2

Brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve bunların yanında; greyfurt, armut, yeşil elma, mercimek tüketebilirsiniz.  Bu sıhhatli besinler ruh halinize de tesir eder. Devamlı tatlı yiyecek yerine egzersiz yapmak ve sıhhatli beslenmek, regl periyodunu rahat atlatmanızı sağlar.

Adet döneminde hangi besinler tüketilmeli?  #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.