Tane düzensizliği var ise dikkat: Kanser habercisi olabilir

05.06.2022
Tane düzensizliği var ise dikkat: Kanser habercisi olabilirTane düzensizliğine yönelik açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Altınbaş, söz mevzusu durumun hanım hastalıkları kanserlerinin habercisinin olabileceğini söylemiş oldu.


Adet düzensizliği varsa dikkat: Kanser habercisi olabilir

Tane düzensizliği, bayanların sık sık yaşamış olduğu sorunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşam kalitesinin düşmesine yol açan düzensizlik, duygusal ve fizyolojik olarak birçok etkiyi de bununla beraber getiriyor.

Hanım Hastalıkları ve Doğum Kısmı Uzmanı Prof. Dr. Şadıman Kıykaç Altınbaş, yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilen tane düzensizliğinin, çoğu zaman tane döngüsü yeni başlamış olan kız çocuklarında ve tane döngüsünün kesilme sürecinde olan perimenopazal dönemdeki hanımlarda görüldüğünü söylemiş oldu.

DHA’nın haberine nazaran; Prof. Dr. Altınbaş, tane düzensizliğinin duygusal ve fizyolojik stres, fazla kilo yada zayıflık şeklinde nedenlerden kaynaklanabildiği şeklinde polipler, miyomlar, yumurtlama bozuklukları, rahim içi anormallikleri şeklinde rahatsızlıklar sebebiyle de ortaya çıkabildiğini belirtti.

“Kilo problemleri de tane düzensizliğine yol açabilir”

Altınbaş, mevzuya ilişkin açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Döngünün ilk yarısında seçilmiş yumurtalar arasından bir ya da iki yumurta olgunlaşıp, daha belirgin hale gelir ve yumurtalıktan atılır. Bu süre her hanımda farklılık gösterir. Yumurtlama sonrası süre averaj 14 gündür ve sonrasında hormon etkisiyle kalınlaşan rahim içi, gebelik oluşmazsa dökülür. Bu döngüyü etkileyen her durum tane düzensizliğine niçin olabilir. Ara kanamaların sebeplerinden biri, yumurtlama zamanındaki hormonal düşüştür. Düşüşle beraber rahim iç duvarı hormon desteğini kaybeder ve birkaç gün devam eden tane kanamasına benzeyen bir kanamaya kadar değişkenlik gösteren Ek olarak, sistemik hastalıklar (tiroid hastalıkları, polikistik over sendromu, kronik karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları), duygusal ve fizyolojik stres, fazla kilo ya da zayıflık şeklinde kilo problemleri de tane düzensizliğine yol açabilir.

Adet düzensizliği varsa dikkat: Kanser habercisi olabilir #1

“Hanım hastalıkları kanserleri ve hormonal düzensizliğe sebep olan her türlü sistemik hastalığın habercisi olabilir”

Tane döngüsünün 24 günden kısa, 38 günden uzun olması, tane süresinin 4 günden azca, 8 günden fazla olması, tane miktarının 5 mililitreden azca, 80 mililitreden fazla olması hanım doğum hekimleri açısından ehemmiyet arz eder. Bireyde, halsizlik, bitkinlik, baş dönmesi, kansızlık meydana getirecek kadar şiddetli ve uzun soluklu kanamaların olması da tane düzensizliğinin mühim belirtilerindendir. Tane düzensizliği, rahim içi-rahim ağzı polipler, miyomlar, adenomyozis, rahim ağzı kanseri, rahim duvarı kanseri, yumurtalık kanseri şeklinde her türlü hanım hastalıkları kanserleri ve hormonal düzensizliğe sebep olan her türlü sistemik hastalığın habercisi olabilir.”

“Aşırı miktardaki kanamalar kansızlığa sebep olur”

Kanama bozuklukları hanımda toplumsal, fizyolojik ve ruhsal sorunlara zemin hazırladığını belirten Prof. Dr. Altınbaş, şunları söylemiş oldu:

“Bir kadının yoğun kanaması olmasa dahi her daim ped kullanmasını gerektirecek şekilde kanama olması da sıkıntılı bir durumdur. Aşırı miktardaki kanamalar kansızlığa sebep olur. Bu durum kendini halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, uyku problemleri, saç dökülmeleri, üşüme, cilt problemleri şeklinde şikayetlerle belli eder.

“Menopoz sonrası kanamalar kesinlikle araştırılması ihtiyaç duyulan bir gruptur”

Devamlı ve düzensiz kanamaların varlığında kesinlikle hekime başvurulmalıdır. Rahim ağzı kanser taraması, rahim iç duvarı ve yumurtalıkların değerlendirilmesi ihtimaller içinde bir fena huylu tümörün önüne geçilmesi açısından son aşama önemlidir. Bilhassa menopoz sonrası kanamalar kesinlikle araştırılması ihtiyaç duyulan bir gruptur. Süre kaybedilmeden hekime başvurulmalıdır.

“Çocuk sahibi olunması gecikebilir”

Tane düzensizliği olması durumunda yumurtlama dönemin kestirilememesi sebebiyle de çocuk sahibi olunması gecikebilir, mümkün olmayabilir. Yumurtaların sayıca kafi olduğu sadece yumurtlayamama (anovulasyon) olduğu durumlarda ilaç tedavisi ile bu durum aşılabilmektedir.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

UYARI : İnternet sitemizde yer alan tüm bilgi, haber, yazı ve yorumlar genel bilgilendirme amaçlı olup doktor muayenesi, teşhis ve tıbbi tedavi yerine geçmez. Sitemizde yer alan bilgileri uygulamadan önce mutlaka konusunda uzman bir doktora danışmalısınız. Her bireyin metabolik yapısı farklı olduğu için sitemizde verilen bilgiler sizin metabolik yapınıza ve/veya hastalığınızın tedavisine uygun olmayabilir ve size uygun olmayan bir uygulama sonucu sağlığınız bozulabilir. Siteyi ziyaret eden ziyaretçilerin ve üyelerin; konusunda uzman bir doktorun görüşünü almadan ve sağlık kontrolünden geçmeden sitede yer alan bilgileri uygulamaları halinde doğabilecek sağlık sorunlarından Webhane.Com sitesi sorumlu değildir. deneme bonusu veren siteler