Adnan Menderes Kimdir? Adnan Menderes Hayatı ve Biyografisi

28.05.2020
Adnan Menderes Kimdir? Adnan Menderes Hayatı ve Biyografisi

Adnan Menderes, Türkiye Cumhuriyet içerisinde milletvekilliği ve başbakanlık yapmış bir kişi olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda İstiklal Madalyasına da sahip olan Adnan Menderes, 1961 yılında yapılan darbe sonucunda idama çarptırılmıştır. Peki, idam cezasına çarptırılan Adnan Menderes kimdir? İşte, Adnan Menderes’in hayatı

Türk toplumu içerisinde babasının toprak ağası olunduğu bilinen Adnan Menderes, bir hukukçu olarak karşımıza çıkıyor. CHP döneminde yıldızı parlayan siyasetçi, o dönemde yapılan ilk seçimden başarı ile sandıktan çıkmıştı. Tabi, tek parti döneminden sonra iktidara gelmesi ile birlikte çeşitli tepkilerle de karşılaştı. Bu tepkilerin sonucunda da sol darbesi olarak da bilinen 1961 darbesinde alınan idam kararlı ile birlikte hayatını kaybetti.

Adnan Menderes’in Eğitim Hayatı

İzmir İttihat ve Terakki Okulu’nda eğitim gören Adnan Menderes, buradan sonra İzmir Amerikan Koleji’nde eğitime başladı. 1931 senesinde ise CHP’den seçime giren Adnan Menderes, CHP Aydın milletvekili olarak seçildi ve görev yapmaya başladı. Milletvekili seçildiği senelerde ise Ankara Hukuk Fakültesi’ne başlayan ve 1935 yılında hukuk fakültesinden mezun olan Adnan Menderes, hukukçu kimliği ile milletvekilliğine devam etmiştir.

Adnan Menderes, sadece bir hukukçu veya siyasetçi olarak nitelendirilemez. Adnan Menderes’in bilinmeyen bir özelliği ise yedek subay eğitimi almasıdır. Aynı zamanda bir askerdir. 1.Dünya Savaşı yıllarında yakalandığı sıtma hastalığından dolayı savaşa katılamayan Adnan Menderes, daha sonraki yıllarda icra edilen Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır. Katıldığı Kurtuluş Savaşı’ndan da büyük başarılar elde eden Adnan Menderes, İstiklal Madalyası’na layık görülmüştür. Daha sonraki yaşamında ise İzmir’in en köklü ailelerinden olan meşhur bir aile olan Evliyazede Fatma Berrin Hanım ile 1929 senesinde dünya evine girdi. Yapılan bu evlilik sonucunda da Aydın, Mutlu ve Yüksel adında 3 tane çocuğu oldu.

Adnan Menderes’in Siyasi Hayatı

Adnan Menderes’in siyasi hayatı, Serbest Cumhuriyet Fırkası’nda başlıyor. Daha sonra ise bu parti çeşitli faaliyetlerden dolayı kapatıldı. Bundan sonra CHP’den Aydın milletvekili olarak seçilen Menderes 1945 yılında CHP’den icra edildi.

Siyasi hayatının sonunda ise 27 Mayıs 1961 Darbesi ile birlikte Yüksek Adalet Divanınca alınan karar sonucunda idam edildi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir