Afyonkarahisar’daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler

28.08.2022
Afyonkarahisar’daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler


Büyük Saldırı’un yaşandığı bölgede, Yunan askerlerine ilişik olduğu anlatılan ve 100 yıl sonrasında ortaya çıkan miğfer ve fazlaca sayıda mermi bulunurken kılavuz Hasan Özpınar, mevzuya ilişkin izahat yapmış oldu.

Afyonkarahisar'daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler

Afyonkarahisar’ın 100 yıl ilkin işgalden kurtarılması için başlatılan Büyük Saldırı’un yaşandığı bölgede, alan kılavuzluğu icra eden Hasan Özpınar, bir süre ilkin, Yunan askerlerine ilişik olduğu belirtilen miğfer ve fazlaca sayıda mermi buldu.

Araştırmalarında elde etmiş olduğu fotoğraf ve belgelerle Büyük Saldırı ile ilgili kitaplar kaleme alan Hasan Özpınar, işgal altındaki Afyonkarahisar’da Türk Askeri’nin Yunanlara karşı Kocatepe, Beytepe, Belentepe, Kalecik Sivrisi, Tınaztepe ve Çiğiltepe’de verdiği mücadeleden 100 yıl sonrasında ortaya çıkan miğferi ve mermileri söyledi.

“Senelerdir araştırmalarımız devam ediyor”

DHA’nın haberine bakılırsa; Özpınar, arazideki araştırmalarında Yunanlara ilişik miğfer, mermi ve fazlaca sayıda eşyaya halen rastlanabildiğini belirterek şu şekilde konuştu:

“30 Ağustos Zaferi’nin 100’üncü yılının yaşandığı bugünlerde ikimiz de gene o döneme dair koleksiyonumuzda bulunan mühim bir eserimizi sergilemek istedik. 100 yıl ilkin Afyonkarahisar Kocatepe’de başlamış olan Büyük Saldırı sonrası 27 Ağustos’ta şehrimiz düşman işgalinden kurtarıldı.

Kalecik Sivrisi, Beytepe, Belentepe, Tınaztepe ve Çiğiltepe hatlarında fazlaca büyük mücadeleler verildi. Bu mücadeleler neticesinde ölen Yunan askerleri oldu. Bizim de senelerdir bu mevzuda araştırmalarımız devam ediyor.

Araziyi gezerken gördüğümüz metal parçası dikkatimizi çekti. Toprağın içinde ters dönmüş ve içine toprak dolmuş Yunan askeri miğferi bulunduğunu gördük.”

Afyonkarahisar daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler #1

“Onlarca patlamış, patlamamış mermiyi görmek mümkün”

Geçen süreçte miğferde kar, yağmur şeklinde organik sebeplerin deformasyona sebep bulunduğunu dile getiren Özpınar, “Kurtarabildiğimiz kadarıyla muhafaza ettik. Miğfer 1910’lu yıllardan itibaren Yunan ordusunda kullanıyor.

Ön kısmında çift başlı kartal, haç kabartmasıyla o devrin kraliyet ve ordusuna ilişik arma bulunduğunu görüyoruz. O dönem Yunan askerlerinin hepsi bu miğferi kullanmıyor.

Bir tek hususi birlikler kullanıyor. Arazide Yunan askeri mermilerine de rastlamak mümkün. Çeşitli kalibrelerde onlarca patlamış, patlamamış mermiyi görmek mümkün. Bunlar da koleksiyonumuzda yerini aldı.” dedi.

Afyonkarahisar’daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler VİDEO


Afyonkarahisar daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler #2

Afyonkarahisar daki Büyük taaruz alanından çıkan miğfer ve mermiler #3

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.