“Ağız sağlığı sorunları genel sıhhat sorunlarının habercisi olabilir”

23.04.2022
“Ağız sağlığı sorunları genel sıhhat sorunlarının habercisi olabilir”Vadistanbul bölgesinde bulunan Ekiz Clinic kurucularından Dr. Ömer Ekiz, ağız sağlığı sorunlarının bağışıklık sistemi üstüne etkilerini değerlendirdi.


Ömer Ekiz: “Ağız sağlığı sorunları genel sağlık sorunlarının habercisi olabilir”

Vadistanbul bölgesinde bulunan Ekiz Clinic kurucularından Dr. Ömer Ekiz, ağız sağlığı sorunlarının bağışıklık sistemi üstüne etkilerini değerlendirdi. İnsan yaşamında ağız sağlığının tahmin edildiğinden daha eleştiri bir yere haiz bulunduğunun altını çizen Ekiz, diş sağlığı sorunlarının vücudun değişik bölgelerine negatif etkilerde bulunabileceğini belirtti.

Dr. Ömer Ekiz; “Ağız sağlığı sorunları genel sıhhat sorunlarının habercisi olabilir. Bilhassa andemi sürecinde bunun etkilerini açık şekilde gözlemledik. Pandemi süresince birçok insan, ağız sağlığı ve bakımını mühim seviyede dikkatsizlik etti. Bu durum birçok kişide ağız ve diş sağlığının yanı sıra genel sıhhat açısından da ciddi sorunların ortaya çıkmasına niçin oldu.” şeklinde açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Ağız İçerisinde Çıkan Yaralara Dikkat”

Ağız ve diş sağlığı sorunlarının birçok hastalığın emaresi olabileceğini aktaran Dr. Ömer Ekiz; “Ağız içinde çıkan yaralara bilhassa dikkat edilmeli. Ağız içinde oluşan yaralar, çoğunlukla bağışıklık sisteminin alarm verdiğine işaret ediyor. Bu yüzden rutin olarak yapılması ihtiyaç duyulan diş hekimi kontrollerinin önemi tahmin edildiğinden daha eleştiri. Vücut sağlığımızı korumaya, ağız ve dişlerden balamamız gerekiyor. Genel bağışıklık sistemimizi güçlendirmemizin en temel yolu da rutin olarak meydana getirilen diş hekimi kontrollerinden geçiyor.” ifadelerini kullandı.

“Ağız ve Diş Sağlığı Yaşamımızın Her Anına Direkt Tesir Ediyor”

Dr. Ömer Ekiz açıklamalarında; “Bağışıklık sistemi ve tüm vücut sağlığını etkileyen temellerden kabul edilen ağız ve diş sağlığı bir çok kez dikkatsizlik ediliyor. Gündelik yaşamda gerçekleştirdiğimiz birçok temel ve dolaylı hareketimizin başlangıcını ağız ve dişlerimiz oluşturuyor. Oysa ağız ve diş sağlığı yaşamımızın her anına direkt tesir ediyor. Beslenme ihtiyacımızın karşılanmasından ruh sağlığımızın korunmasına, insani ilişkilerin geliştirilmesinden kontakt becerilerimizin kuvvetlenmesine kadar her alanda ağız ve diş sağlığının tesirini görmek mümkün. Bilhassa pandemi döneminde diş sıkma sorunlarının yoğun olarak ortaya çıktığını gözlemledik. Bunun temel sebebinin, ruhsal etkenlere bağlı olduğu söylenebilir. Diş sıkma probleminin birçok çene eklemi ve diş sağlığı problemi yarattığı da biliniyor.” İfadelerine de yer verdi.

Ömer Ekiz: “Ağız sağlığı sorunları genel sağlık sorunlarının habercisi olabilir”  #1

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.