Ahmet Davutoğlu Rusya-Ukrayna krizi için 5 madde sıraladı

23.02.2022
Ahmet Davutoğlu Rusya-Ukrayna krizi için 5 madde sıraladıRusya ile Ukrayna içinde yaşanmış olan krizde Türkiye’nin uygulaması ihtiyaç duyulan 5 maddeyi sıralayan Ahmet Davutoğlu, hükümetin kendisini niçin dinlemediğini sorguladı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna ile Rusya içinde yaşanmış olan kriz üstünden hükümeti hedef aldı.

Başbakanlık yapmış olduğu dönemde tartışmalı dış politikalar yürüten Ahmet Davutoğlu; muhalefetteyken kendisiyle istişare edilmemesini yanlış bulduğunu, doğru bildiklerini anlatmaya devam edeceğini dile getirdi.

“İSTİŞAREYE YAKLAŞMIYORLAR..”

Ahmet Davutoğlu, “Bugün; başta Cumhurbaşkanı olmak suretiyle, iktidarı elinde tutanlar dış siyaset mevzularında herhangi bir istişareye yaklaşmıyorlar. Onlar bizi dönem haricinde tutsalar da biz doğru gördüklerimizi anlatmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ahmet Davutoğlu, dış politikada istişare istedi VİDEO

5 MADDE SIRALADI

Birincisi; krizin herhangi bir ileri aşamaya, direkt çatışma ihtimali aşamasına ulaşmadan önce Montrö Anlaşması’nın getirmiş olduğu tüm kurallara harfi harfine uyacağı deklare edilmeli ve Boğazlar üstünden Türkiye’nin herhangi bir savaşın parçası haline gelmesinin önüne geçilmelidir.

İkincisi; Ukrayna’nın toprak bütünlüğü mevzusunda tavizsiz bir siyaset takip edilmeli ve herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğünün sarsılmasının doğurabileceği daha geniş ölçekli krizleri mevzusunda hem Rusya nezdinde, hem NATO ve öteki ülkeler nezdinde direkt temaslarda bulunulmalıdır.

Türkiye NATO’nun tüm mekanizmalarında direkt görüş beyan eden ve bu krizden etkilenecek bir ülke olarak bu görüşlerini NATO ülkeleri nezdinde ifade eden bir konuma derhal geçmelidir.

Rusya ile ilişkilerimizi, istişarelerimizi kapsamlı bir halde derinleştirmeliyiz. Rusya nezdindeki tesir gücümüzü Ukrayna’nın toprak bütünlüğü bağlamında bir arabuluculuk içinde kullanmaya çaba sarf etmeliyiz.

Moldova, Gürcistan, Azerbaycan, Suriye, Irak, Bosna Hersek şeklinde ülkelerin toprak bütünlüğü mevzusunda Türkiye açık ve net bir tavır almalı ve tüm bu değişik bölgelerde, değişik ülkelerdeki çıkar farklılıklarını gözeten fakat hepsine alternatif stratejik planlamalar icra eden bir esneklik göstermek zorundadır.”

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.