Aile, enerji ve eğitim için vereceği devlet desteği 25 milyar lirayı bulacak

09.09.2022
Aile, enerji ve eğitim için vereceği devlet desteği 25 milyar lirayı bulacak


Aile destek tutarları, doğalgaz ve elektrik faturalarına destek ve gerekseme sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımı yapılması için ayrılan bütçenin 20-25 milyar lirayı bulması umut ediliyor.

Hükümetin yeni dönemde toplumsal yardım paketi kapsamında enerji ve aile destek tutarları artırılacak.

Ek olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu suretiyle, gerekseme sahibi ailelerin çocuklarına eğitim desteği sağlanacak.

Aile, enerji ve eğitim destekleri

Bu doğrultuda, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bir araya gelmiş olarak aile, enerji ve eğitim destekleri olmak suretiyle 3 sac ayağından oluşacak paketin detaylarını görüştü.

Toplumsal Yardım Paketi’nin detaylarını, ekim ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması umut ediliyor.

Aile destek programı tutarı artırılacak

AA’nın haberine bakılırsa; mevcut durumda 450-600 lira içinde değişen miktarlarda olmak suretiyle 12 ay süreyle ödenen Aile Destek Programı tutarları ile bundan yararlanan aile sayısının yeni paketle artırılması öngörülüyor.

Bugüne dek, program kapsamında, 1,6 milyon haneye toplumsal yardım ve dayanışma vakıfları vasıtasıyla hak sahipliği verildi. İlk aşamada başvurusu onaylanan ortalama 831 bin haneye toplamda 427,9 milyon lira ödendi.

Aile, enerji ve eğitim için vereceği devlet desteği 25 milyar lirayı bulacak #1

Doğalgaz ve elektrik tüketim destekleri

Öte taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir müjde de Doğalgaz Tüketim Desteği Programı için vermişti. Erdoğan, bu yıl da sürdürülecek desteğin kronik hastaların yada yaşam destek cihazlarına bağlı kişilerin bulunmuş olduğu hanelere yüzde 5 fazlasıyla yapılacağını açıklamıştı.

Program kapsamında başvurular e-Devlet üstünden devam ediyor. Yılda 2 kez meydana getirilen ödemeler kapsamında hanelere 450-1150 lira içinde destek sağlanıyor. Söz mevzusu desteğin ve destekten yararlanan hanelerin artırılması hedefleniyor.

Aile, enerji ve eğitim için vereceği devlet desteği 25 milyar lirayı bulacak #2

Enerji tüketim desteği artırılacak

Elektrik Tüketim Desteği kapsamında da 1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık 75 kilovatsaat, 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat, 4 kişilik muhtaç hanelere aylık 125 kilovatsaat, 5 ve daha çok kişilik muhtaç hanelere aylık 150 kilovatsaat karşılığı meblağ kadar aylık destek veriliyor. 2 bakanlığın yürüttüğü emek harcamalar çerçevesinde enerji desteklerinden yararlanan nüfus sayısı ve tutarlarının artırılması planlanıyor.

Aile, enerji ve eğitim için vereceği devlet desteği 25 milyar lirayı bulacak #3

Eğitim desteğiyle kırtasiye yardımı

Yeni bir destek paketi olarak sunulacak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu eğitim desteği kapsamında da Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca değişik gerekseme sahiplerine verilmek suretiyle kırtasiye yardımı yapılacak.

25 milyar liralık destek sağlanacak

Bu kapsamda, Gömü ve Maliye Bakanlığınca, hükümetin tekrardan düzenlemiş olduğu toplumsal desteklerin toplam 20-25 milyar liraya ulaşacağı hesaplandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.