Airpods, kimlik doğrulama özelliğine haiz olabilir!

28.01.2022
Airpods, kimlik doğrulama özelliğine haiz olabilir!


Apple, kullanıcılarına birçok değişik ürün sunuyor. Bu ürünler içinde bilgisayar ve telefon şeklinde cihazlar bulunurken kulaklık şeklinde aksesuar ürünleri de bulunuyor. Firmanın kablosuz kulaklığı AirPods, oldukça seviliyor ve dünya genelinde oldukça satılıyor.

Apple, cihazlarıyla ilgili yeni patentler almaya devam ediyor. Firmanın geçtiğimiz günlerde yeni Apple Watch‘larla ilgili patenti ortaya çıkmıştı. Şimdi de Apple’ın en oldukça sevilen kablosuz kulaklıklardan önde gelen AirPods‘lar için yapmış olduğu patent başvurusu ortaya çıktı.

Apple, yeni AirPods ile kullanıcı deneyimini arşa çıkaracak


Apple, yeni AirPods ile kullanıcı deneyimini arşa çıkaracak

Apple’ın yeni AirPods modellerinde anahtar kelime ile ANC hususi durumunu dönem dışı bırakma üzerine çalmış olduğu ortaya çıktı.

AirPods, kulak kanalınızın şeklinden kimliğinizi doğrulayabilir!

Mevcut Apple cihazlarında Face ID ve Touch ID şeklinde kimlik doğrulama teknolojileri bulunuyor. Bu teknolojiler bir çok süre firmanın akıllı telefonlarında, bilgisayarlarında ve tabletlerinde kullanılıyor. Ortaya çıkan yeni bilgilere bakılırsa Apple, en oldukça sevilen ürünlerinden AirPods’lara da kimlik doğrulama teknolojisini entegre etmek istiyor.

Apple, yapmış olduğu patent başvurusuyla AirPods’lar biyometrik kimlik eklemeyi düşünüyor. Başvuruda “her ne kadar cihazınızda kimlik doğrulama olsa da kulaklıklarınızı başkası alıp kullanabilir ve Siri’ye komutlar vererek bazı verilerinize erişebilir.” ifadeleri içeriyor. Ek olarak kulaklıklar, başka cihazlardan ses dinlemek için de rahatça kullanılabilir.

Bu durum, kablosuz kulaklıklarımızın kimliklerimizi doğrulama özelliğine haiz olmamasından kaynaklanıyor. Apple, başvurusunda bu durumların önüne geçmek istediğini belirtiliyor. Patentte yazılan bilgilere bakılırsa Apple, birkaç fikir üstünde duruyor. Birinci olarak şirket, ultrasonik sinyaller kullanarak kullananların kulak kanallarının şeklini anlamak ve ona bakılırsa kullanan kişiye erişim vermek istiyor.

Ek olarak, ultrasonik sinyallerin kullanıcının kulak kanalına çarpmasıyla kişiye hususi bir eko üretilebilir ve kişiyle ilgili bir imza olarak kullanılabilir. İkinci olarak AirPods, iPhone ve Apple Watch’tan almış olduğu adım atma ve koşma şeklinde hareket verileriyle de sizi tanıyabilir. Bu veriler içinde kullanıcının attığı adımlar, tempoları bulunabilir.

Bu özellikler yardımıyla yabancı kişiler sizin kimlik doğrulamanızı geçemeden AirPods üstünde bir işlem gerçekleştiremeyecek ve verileriniz korunmuş olacak. Bu patentin onaylandığı takdirde hayata geçip geçmeyeceği ise neredeyse belli değil. Bundan dolayı Apple, kullanmayacağı teknolojilerin de patentini alıyor. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.