Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz

16.04.2022
Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruzEğiste Hadimi Viyadüğü’nü inceleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsünü inşa ederek Toroslar’a adeta bir mühür vuruyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Eğiste Hadimi Viyadüğü’nü incelemek üstüne helikopterle Konya’nın Hadim ilçesine geldi.

İlk olarak Hz. Hadimi Camii’nde cuma namazı kılan Bakan Karaismailoğlu, Hadim Belediye Başkanlığı, AK Parti İlçe Başkanlığı ve esnafı ziyaret etti arkasından da Eğiste Hadimi Viyadüğü şantiye alanına geçip, araştırmalarda bulunmuş oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Eğiste Viyadüğü’nü inceledi VİDEO

“Akdeniz ile İç Anadolu Bölgesi’ni birbirine bağlıyoruz”

Yatırımların, toplumsal refahın yükseltilmesinde mühim kilometre taşları bulunduğunu belirten Karaismailoğlu, “Şu an inşa çalışmalarını yerinde incelediğimiz Eğiste Hadimi Viyadüğü’müz ülkemizin ulaşım alanında yapımı devam eden en mühim projelerinden biridir. Türkiye’nin en yüksek ayaklı köprüsünü inşa ederek Toroslar’a adeta bir mühür vuruyoruz. Akdeniz Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’ni kesintisiz şekilde birbirine bağlıyoruz.

Konya-Hadim-Taşkent ile Karaman’ın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçelerini birbirine bağlayan Hadim Devlet Yolu üstünde inşa ettiğimiz bu viyadüğümüz; ülkemizin en yüksek ayak yüksekliğine haiz olmasının yanı sıra gene ülkemizin en uzun dengeli konsol köprüsü olarak da tarihe geçecek ve simge yapılarımızdan biri olacak.” diye konuştu.

Adil Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz #1

Türkiye’nin en uzun viyadüğü

DHA’da yer edinen habere nazaran viyadük hakkında teknik bilgiler de veren Karaismailoğlu, “1372 metre uzunluğu, 166 metre yüksekliği, 27 metre genişliği, 9 açıklıklı ve dengeli konsol tipindeki çift viyadük; Türkiye’nin en uzun ve en yüksek dengeli konsollu köprüsü… Yapım emek harcamaları kapsamında kenar ayaklar ve orta ayaklarda temel ve elevasyon imalatlarıyla sol eksende üstyapı imalatlarının tamamını bitirdik.

Sağ eksende ise üstyapıda 852 metre ilerleme gerçekleştirdik. Toplamda sağ ve sol köprüde 2 bin 224 metre üstyapı ilerlemesine ulaşılarak; projede yüzde 72 gerçekleşme sağladık. Geri kalan 520 metre üstyapı imalatını da bu yıl içinde tamamlamayı ve Eğiste Hadimi Viyadüğü’nü Kasım 2022’de trafiğe açmayı planlıyoruz.” dedi.

Adil Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz #2

Gezi süresi 20 dakika kısalacak

Bakan Karaismailoğlu, gezi süresinin 20 dakika kısalacağını belirterek, şöyleki devam etti:

“Eğiste Hadimi Viyadüğü’nün tamamlanmasıyla beraber gezi süresi 20 dakika kısalacak. Bunun yanı sıra Türkiye’nin şimal ve cenup aksının en mühim arterlerinden kabul edilen Konya-Hadim-Taşkent-Alanya güzergahında vakit ve gezi konforu en üst seviyeye çıkacaktır.

Dik yokuş ve keskin virajla aşılan Eğiste Deresi geçişindeki ulaşım rahatlayarak, bu bölge artık sürücülerin korkulu rüyası olmaktan çıkarak trafik, can ve mal güvenliği en üst seviyeye terfi edecektir.

Üç kıtanın ortasında bir köprü konumunda olan ülkemizin stratejik konumunun gereği olarak tüm ulaşım sistemlerimizi ilkin birbirlerine sonrasında da dünyaya entegre ediyoruz. Yeni planlamalarımızı da buna uygun şekilde hazırlıyoruz. Geçit vermeyen dağları tünellerle vadileri köprüler, viyadüklerle aşıyoruz.”

Adil Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz #3

Tünel sayısı 466’ya çıktı

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’deki tünel sayısının 466’ya yükseldiğini dile getirerek, “2003 öncesi 83 tane olan tünel sayımızı 466’ya, yalnız 50 kilometre olan toplam tünel uzunluğunu da yüzde 1202 artırarak toplam 651 kilometreye çıkardık. 3 bin 617 tane köprü ve viyadük inşa ederek köprü ve viyadük uzunluğumuzu 727 kilometreye ulaştırdık. Yarın beraber açacağımız Phaselis Tüneli’miz de AK Parti hükümetinin mühim eserlerinden biri olacak.

Adil Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz #4

“Dünyada en süratli gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik”

Antalya-Kemer-Tekirova-Finike bölünmüş yol hattı üstündeki tünelimiz yardımıyla; yol güzergahı 2 kilometre, gezi süresi de 10 dakika kısalacak. Gene ekonomimize ve milletimize kazandıracağız. Yollarımızı inşa ederken yürüttüğümüz politikalar ve faaliyetlerle dünyada en süratli gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik.

Kısa süre içinde açılışını yaptığımız 1915 Çanakkale Köprüsü, Tokat Havalimanı, Malatya çevreyolu benzer biçimde eserlerle bu gelişime taze kan pompalamaya devam ediyoruz. Yollarımızı inşa ederken yürüttüğümüz politikalar ve faaliyetlerle dünyada en süratli gelişim gösteren ülkelerden biri haline geldik.” dedi.

Adil Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz #5

Adil Karaismailoğlu: Akdeniz ile İç Anadolu’yu birbirine bağlıyoruz #6

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.