Alaattin Çakıcı Kimdir? Alaattin Çakıcı Hayatı ve Biyografisi

27.05.2020
Alaattin Çakıcı Kimdir? Alaattin Çakıcı Hayatı ve Biyografisi

Yapılan af ile birlikte ve Sedat Peker ile olan problemlerinden dolayı sıkça gündeme gelen Alaattin Çakıcı kimdir? Sorusu genç nesiller tarafından aranıyor. Bizde bu soru ışığında Alaattin Çakıcı biyografisini sizler için hazırladık. Ek olarak Alaattin Çakıcı sözleri de yazımızın sonunda mevcut.

Alaattin Çakıcı Biyografisi

20 Ocak 1953 tarihinde Trabzon’un Arsin İlçesi’nin Fındıklı köyünde dünyaya gelen Türkmen kökenli bir ailenin evladı olarak doğan Alaattin Çakıcı, Şakire Çakıcı ve Ali Çakıcının oğludur. 2 erkek 2 kız kardeş sahibi olan Çakıcı, küçük yaşlardayken babası ile birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kaldı. Kan davası sebebi ile İstanbul Kağıthane ilçesi’ndeki Gültepe semtine taşınan Ali Çakıcı, burada bir kahvehanenin işletmesini devraldı.

Alaattin Çakıcı, bulunduğu çevrede asi ve kavgacı olarak biliniyordu. Haksızlığa karşı çok sert tepkiler vermesi ve müdahale etmesi onu bir delikanlı olarak nitelendirdi. Gençlik yıllarında birkaç yaralamadan dolayı ceza çeken Alaattin Çakıcı, bir çiçekçinin öldürülmesi olayında azmettirici olarak yargılandı ve mahkum edildi. Mahkumluğun ardından kısa bir süre boyunca cezaevinde yattı.

1980 yıllarında babası ve kardeşi ile birlikte MHP-Ülkü Ocakları’na katıldı. 1978-1980 yılları arasında birçok sevdiğini toprağa veren Çakıcı, saldırılar sonucunda pes etmedi ve Ülkü Ocakları’nın her safında yer alarak görev yaptı. 1980 darbesinde ise silahlı eylem suçundan tutuklandı ve 1982 yılında serbest bırakıldı. 1984 yılında ise senet tahsilatı ile uğraştı. O dönemde ülkücü mafya kavramının gündeme gelmesinde etkili oldu.

Daha sonraki yıllarda çeşitli mekanlardan haraç tahsil eden ve İhracatta Vergi İadesi adı altında hayali ihracatçılardan vergiler alan Çakıcı, asıl namını MİT ile olan ilişkileri sonucunda kazandı.

Alaattin Çakıcı, daha sonraki yıllarda Dev-Sol ve PKK terör örgütleri ile mücadele etmiştir. Ayrıca, ASALA terör örgütüne karşı Yunanistan ve Lübnan’da mücadele etmiştir. Tüm bu faaliyetlerden sonra 2004 yılında yurtdışına kaçan Alaattin Çakıcı, 14 Temmuz 2004 tarihinde Avusturya’da bulunan Graz kentinde yakalandı. Daha sonra ise 14 Ekim 2004 yılında Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne nakledildi.

İnfaz düzenlemesi sonucunda ise 16 Nisan 2020 Tarihinde 00.30’da Ankara Sincan Cezaevi’nden tahliye edildi.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.