Alevi derneklerinden elektrik faturası ödememe sonucu

08.02.2022
Alevi derneklerinden elektrik faturası ödememe sonucuAlevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, elektrik faturalarını ödememe sonucu aldıklarını duyurdu.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı ve bununla birlikte İstanbul Küçükçekmece’de Acayip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı da olan Celal Fırat, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Alevi Dernekleri Federasyonun bileşenleri olarak, elektrik faturalarını ödememe sonucu aldık.” ifadelerini kullandı.

“CEMEVLERİMİZ TİCARETHANE DEĞİL, İBADETHANEDİR”

Çarşamba günü mahkemelere toplu olarak başvuracaklarını belirten Fırat, “Eşit yurttaşlık istiyoruz! Buyrun gelin elektriğimizi kati. Cemevlerimiz ticarethane değil, ibadethanemizdir” dedi.

Alevi derneklerinden elektrik faturası ödememe kararı #1

22 CEMEVİNİ KAPSIYOR

Fırat, mevzuya dair şunları söylemiş oldu:

“Aldığımız karar şu an 22 cemevini kapsıyor, sadece kısa sürede tüm ülkedeki cemevlerini kapsayacak. Birçok yerden arayıp ikimiz de ödemeyeceğiz diyorlar.”

AİHM, CEMEVLERİNİ HAKLI BULMUŞTU

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cem Vakfı’nın cami, kilise ve sinagoglarda olduğu benzer biçimde elektrik faturasından muaf tutulma talebinin Türk mahkemeleri tarafınca negatif karşılanması üstüne yapmış olduğu başvuruda cemevlerinin de ibadethane olduğuna ayrımcılık yapılamayacağı yönünde karar vermişti.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.