Almanya Başbakanı Scholz “yakında” Moskova’ya gidecek

03.02.2022
Almanya Başbakanı Scholz “yakında” Moskova’ya gidecekAlmanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için “yakında” Moskova’ya gideceğini söylemiş oldu.


Almanya Başbakanı Scholz 'yakında' Moskova'ya gidecek

Scholz, Alman İkinci Tv Kanalı ZDF’e verdiği röportajda Avrupa Birliği’ndeki (AB) tüm partnerlerle yoğun bir halde Ukrayna mevzusuyla meşgul olduklarını söylemiş oldu.

ÖNCE ABD’YE GİDECEK, SONRA MOSKOVA İLE GÖRÜŞECEK

Putin ile de görüştüğünü ifade eden Scholz, şimdi ABD’ye gideceğini, “kısa süre sonrasında da” Moskova’da lüzumlu olan mevzular üstüne görüşmeleri sürdüreceğini aktardı.

Scholz, Moskova ziyaretine ilişkin “Bu planlandı ve yakında gerçekleşecek.” ifadesini kullandı.

Ziyaretin tarihini açıklamayan Scholz, tarihin vaktinde duyurulacağını söylemiş oldu.

Almanya Başbakanı Scholz 'yakında' Moskova ya gidecek #1

“YAŞANANLAR, ASKERİ BİR HAREKATIN ÖN KOŞULU OLABİLECEK ŞEYLER”

Ukrayna krizinde durumun oldukça ciddi bulunduğunu ifade eden Scholz, “Fazlaca sayıda askerin ve birliğin Ukrayna sınırında konuşlandığı göz ardı edilemez. Bunların hepsi bir askeri harekatın ön koşulu olabilecek şeydir.” dedi.

Scholz, bundan dolayı söylemlerde açık olduklarını ifade ederek, Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi durumunda bunun bedelinin yüksek olacağını yineledi.

Bu mesajın alındığını korumak için çaba sarfeden Scholz, bununla birlikte bu duruma gelinmemesi mevzusunda lüzumlu olan görüşmeler için tüm adımların atıldığını söyledi.

Almanya Başbakanı Scholz 'yakında' Moskova ya gidecek #2

ALMANYA MÜTTEFİKLER TARAFINDAN ‘GÜVENİLMEZ’ OLARAK NİTELENDİRİLDİ

Scholz, Ukrayna krizinde Almanya’nın tutumunun müttefikler tarafınca “güvenilmez” olarak nitelendirmesinin iyi mi bir his bulunduğunun sorulması üstüne de Almanya’nın NATO kapsamında yüksek askeri katkı sunduğunu ve Ukrayna’ya büyük yardımlar yaptığını söylemiş oldu.

Ukrayna’nın iyi bir gelişme sağlaması, ekonomik bağımsızlığını sağlamlaştırması ve kendi ayakları üstünde durmasına destek olmak için ortalama 2 milyar euronun seferber edildiğini aktaran Scholz, bunun ne anlama geldiğini her insanın bildiğini belirtti.

Almanya Başbakanı Scholz 'yakında' Moskova ya gidecek #3

UKRAYNA MESELESİNDE PASİF KALMAKLA ELEŞTİRİLİYOR

Almanya’da, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanel Macron, İtalyan Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un son dönemde Putin ile telefon görüşmeleri yaptığına dikkati çekiliyor.

Scholz ise Ukrayna krizinde eylemsiz bir tutum sergilemekle eleştiriliyor. Almanya Başbakanı Scholz 6-7 Şubat’ta ABD’yi ziyaret edecek.

Almanya Başbakanı Scholz 'yakında' Moskova ya gidecek #4

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.